Zase v tom má prsty DARPA. Tentokrát Defense Advanced Research Project Agency oznámila plány na vytvoření nanočipů k monitorování zdraví vojáků na bojišti. Kate Knibbs z Mobiledia hlásí, že tyto senzory jsou zaměřeny na prevenci chorob a onemocnění, což jsou dvě nejčastější příčiny medicínské evakuace vojáků. To, co vypadá jako jednoduchý způsob snižování nákladů a zvyšování efektivity, u některých lidí budí obavy, že tohle je první krok ve scénáři „počítačový čip pro každého“.


Bob Unruh z WND hlásí , že jedna od těch oponentů, Katherine Albrecht, spolu-autorka Spychips říká: „Nikdy nedojde k tomu, že vláda pod hlavní nařídí: ‚Budeš mít sledovací čip.‘ Vždy to jde postupnými kroky. Když do někoho můžete dát mikročip, co ho nebude sledovat,… tak na to všichni budou koukat a říkat: ‚No tak, bylo by přeci zajímavé vidět, kam chodíme.‘“

Od WND:

Říká, že lze očekávat, že první, na koho budou vzneseny tyto požadavky, budou kontrolované skupiny, jako vězňové a vojáci, což pak usnadní, aby to přijala i obecná populace. „Je to zajímavé,“ říká. „Žasnu, jak je tahle mladší generace v pohodě. Oni v tom nevidí problém… ‚Proč by všichni neměli chtít být sledováni?‘“

Říká ale, že Američané se budou muset rozhodnout říci ne těm postupným krokům, jinak časem vládní činitelé protlačí myšlenku na čipy pro všechny, ať už je chtějí nebo ne, a pak už bude pozdě o tom rozhodovat.

„Analogie, která se nabízí, je vlak, a když jsem v Kalifornii a i když nechci skončit v New City, tak stejně mě každá další zastávka přiveze blíže,“ říká. „V určitém okamžiku budu muset z toho vlaku vystoupit.“

DARPA tyto snahy prohlašuje za „opravdu průlomovou inovaci“, která USA pomůže bojovat zdravěji a daleko účinněji než jejich protivníci.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: businessinsider.com