Je možné, že vás záhy přejde chuť na ovoce a zeleninu. Důvodem mohou být prapodivné plody, které údajně rostou ve vesnicích kolem zničené japonské atomové elektrárny Fukušima. Obrázky bizarně zdeformovaných plodin – od nádory znetvořených rajčat po monstrózní zelí a spojené broskve – se objevily na webu Imgur pod titulkem „Následky radiace v okolí Fukušimy?“. Nebylo zcela zřejmé, kde byly snímky pořízeny, z titulku však vyplývá, že deformované plody by měly být následkem roztavení reaktoru fukušimské elektrárny v březnu roku 2011.
Ke katastrofě došlo v důsledku zemětřesení o síle 8,9 Richterovy škály a následné vlně tsunami, která zasáhla japonské pobřeží a vyžádala si více než 15 000 obětí na životech. Zkáza Fukušimy byla největší nukleární katastrofou od exploze černobylské elektrárny v roce 1986.
Snímky ovoce a zeleniny se začaly šířit na webu
Timothy Mousseau, profesor biologie na Univerzitě Jižní Karolíny, který zkoumá faunu ve Fukušimě, řekl ABCNews.com, že existují určité důkazy o přibývajících mutacích plodin v této oblasti. Obrázky, které se objevily na internetu, by však podle něj musely být podrobeny analýze, aby se potvrdilo, že nejsou podvrhem.
„Máme určité důkazy o přibývajících mutacích rostlin a také vlaštovek ve Fukušimě, nedisponujeme však dostatkem prostředků k tomu, abychom provedli pečlivý výzkum, který by daný problém patřičně objasnil,“ uvedl. „Snímky ovoce a zeleniny jsou sugestivní, prozatím jsou však jen neoficiální. Aby se potvrdila jejich hodnověrnost, je třeba, aby kvalifikovaní výzkumníci provedli studie.“
Japonští vědci vloni uvedli, že „anomálie“, které se objevily u motýlů, mohou být důsledkem radioaktivního spadu po fukušimské tragédii. Podle výzkumníků „umělé radionuklidy“ ze zničené elektrárny způsobily „fyziologické a genetické poškození“ motýlů z čeledi modráskovitých.
Pět měsíců po katastrofě bylo cesium 137 a 134 zaznamenáno ve více než tuctu tuňáků ulovených poblíž San Diega. Obsah cesia byl desetkrát vyšší než u tuňáků ulovených v předchozích letech.
Světová zdravotnická organizace zveřejnila v únoru zprávu uvádějící, že „předvídaná rizika pro populaci žijící v Japonsku i mimo něj jsou nízká a že se neočekává žádný zjistitelný nárůst případů rakoviny“.
Překlad: Tomáš Piňos
Zdroj: abcnews.com