„Toto je ta nejtransparentnější administrativa v historii.“ – President Barack Obama Ne doopravdy: Nebylo to sice přesně jako, když se sype sůl do ran amerického obyvatelstva, které se během minulého měsíce dovědělo, že mu už nezbývá v elektronické komunikaci žádné soukromí, mělo to k tomu ale blízko, když teď v noci Kancelář ředitele národního zpravodajství americké vlády (ODNI ) oznámila, že se jí udílí prodloužení jejího programu dohledu nad telefonií od tajného soudu FISA – tj. od těch samých 11 lidí, co za zavřenými dveřmi rozhodují, čí e-maily, telefony, nebo historie prohlížení internetu je národním zájmem, a tudíž předmětem dalšího „přezkoumávání“.
Tohle je jedna zde dvou aktivit dohledu nad daty prováděná USA se spoluúčastí všech hlavních soukromých telekomunikačních a internetových společností, kterou vyzradil Snowden. Jak to, že to víme? Protože Obamova administrativa to najednou myslí vážně s tím, že je tou nejtransparentnější všech dob: „ODNI v prohlášení uvedla, že toto prodloužení prozrazuje v rámci úsilí o vyšší transparentnost následujícím po Snowdenových odhaleních programů sběru telefonních dat a dohledu nad e-maily.“ Krátce: „Ve špehování budeme sice pokračovat, přinejmenším jsme ale ohledně toho plně transparentní.“
Od Reuters:
[quote align="center" color="#999999"]
Vrcholný činitel v pátek ráno řekl, že zpravodajští činitelé pracují na odtajnění informací o programech, které už Snowden částečně vyzradil.
Robert Litt, generální rada ODNI, řekl, že je optimistický ohledně toho, že by zpravodajská komunita mohla učinit „velký pokrok“ při odtajnění těchto informací.
Soud k dohledu nad zahraničním zpravodajstvím se v pondělí přiklonil na stranu Yahoo Inc a nařídil Obamově administrativě, aby odtajnila a zveřejnila rozhodnutí soudu z roku 2008 ospravedlňující program sběru dat Prism minulý měsíc odhalený Snowdenem.
Toto rozhodnutí by mohlo poskytnout vzácné nahlédnutí do toho, jak vláda pro FISA právně ospravedlnila své programy sběru dat špionážními agenturami.
„Jednou z překážek dřívějšího odtajnění bylo to, že tajná byla existence těchto programů samotných,“ řekl Litt v odpovědi na otázky po projevu v Brookingském institutu. „Je velice těžké přemýšlet o uvolnění nálezu, který říká, že určitý program je legální, když neodhalíte, co je ten program vlastně zač. Teď byl ten programu už odtajněn, tak se ohlížíme zpět a probíráme se těmito nálezy.“
Litt řekl, že zpravodajští činitelé se probírají celým spektrem svých aktivit, aby se podívali, co by šlo odtajnit.
„Zkoušíme určovat prioritu věcem, o nichž si myslíme, že jsou nejvíce v zájmu veřejnosti,“ řekl. „Nejvyšší prioritu dostává plnější informovanost o programech, o nichž jsou informace už částečně venku.“
Rozhodnutí z roku 2008 zmiňovaná Soudem pro dohled nad zahraničním zpravodajstvím mají být uvolněna na základě napadení legálnosti širokých dohledových programů jako Prism bez soudního příkazu ze strany Yahoo. [/quote]
Pro ty, kdo jsou zvědaví, kdo to dělá rozhodnutí, kteří američtí občané (a určitě i cizinci) stojí za to, aby se na ně zacílil špionážní aparát Velkého bratra, tak tady je plný seznam soudců Soudu pro dohled nad zahraničním zpravodajstvím, kteří potajmu rozhodují, kdy je Čtvrtý ústavní dodatek pouhou bezvýznamnou písankou na velice starém pergamenu.
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: zerohedge.com