Vrcholný vojenský činitel řekl senátní komisi, že Obamova administrativa uvažuje o použití vojenských sil v Sýrii, hlásí Richard Lardner z Associated Press. Generál US Army Martin Dempsey dosvědčil, že poskytl prezidentu Baracku Obamovi návrhy na možnosti použití síly v Sýrii včetně „kinetických úderů“. O této otázce „se uvažuje uvnitř agentur naší vlády“, dodal tento čtyřhvězdičkový generál. Ozbrojené síly neustále předkládají potenciální možnosti průběhu akcí, ale Dempseyho komentáře signalizují přinejmenším ochotu k přímému vstupu do tohoto konfliktu.
Možnosti pro americká vojska jsou ve škále od jednorázových raketových útoků na infrastruktury spojené s chemickými zbraněmi, přes dovezení více zbraní rebelům až po vybojování bezletových zón a dokonce ještě dále s vysláním 20 000 amerických vojáků do Jordánska k pozemní invazi.
Na stole jsou rovněž útoky dronů zacílené na rebely připojené k Al-Káidě, což naznačuje, že Američané by ve skutečnosti útočili na ty nejsilnější složky na obou stranách konfliktu.
V důsledku toho všechno naznačuje pěknou šlamastyku, jelikož k cílům Američanů by patřily pokusy o vyzbrojování rebelů a o marginalizaci těch nejlepších sil opozice, přičemž zároveň by zkoušeli svrhnout Asadův režim.
„Asad je teď silný, nikoliv jako prezident, který kontroluje stát, ale jako vůdce ozbrojenců, jako někdo s více a více sofistikovanými zbraněmi než ostatní,“ řekl The New York Times Hassan Hassan syrský žurnalista z novin v anglickém jazyce The National sídlících v Abu Dhabi. „Ten není schopen tuto zemi vybojovat zpět.“
Zde je pohled na bitevní pole z interaktivní grafiky od Al Jazeery:
Dempseyho prohlášení přichází jen dny poté, kdy vyslanec OSN v Iráku řekl Radě bezpečnosti OSN, že Syrskou občanskou válku a eskalující se násilnosti v sousedním Iráku už nelze oddělovat, protože „ta bitevní pole už splývají.“
Tento vyslanec Martin Kobler uvedl, že poslední čtyři měsíce patřily v Iráku k nejkrvavějším za poledních pět let s téměř 3 000 zabitými a více než 7 000 raněnými.
„Tyto země jsou provázané,“ zdůrazňoval Kobler. „Irák je nárazníkovým pásmem mezi světy šiítů a sunnitů.“
Irácká vláda podpořila Asada, ale Sunnitští džihádisté v západní provincii Iráku Anbar se přelili do Sýrie, aby bojovali spolu s rebely připojenými k Al-Káidě.
Takže to vypadá, jako by rozsah konfliktu nadále nabývala na velikosti, jelikož syrské hranice jsou rozrušené, což poskytuje příležitosti radikálním rebelům, kteří spravují hodně ze severovýchodní Sýrie.
CIA je přítomna přinejmenším na třech syrských hranicích.
V březnu The Wall Street Journal hlásil, že od roku 2011 rozšířily americkou roli CIA v Iráku, jelikož radikální syrští rebelové hrozili, že přejdou hranici tohoto regionu. Letos v červnu The New York Times hlásil, že důstojníci CIA v jižním Turecku vozí zbraně syrským rebelům. V prosinci hlásil NPR, že důstojníci CIA cvičí rebely v Jordánsku jak zjistit chemické zbraně a bránit se před nimi (zatímco Der Spiegel hlásil, že k tomu dochází už od května).
V říjnu a listopadu jsme hlásili o možných leč nepotvrzených náznacích, že CIA možná převáží těžkou výzbroj z Bengazi v Libyi do Turecka. Ty smělé sliby USA, že poskytnou zbraně Svobodné syrské armádě uvázly uprostřed obav, že zbraně by padly do špatných rukou.
Syrská válka začala v březnu 2011 jako nenásilná revoluce s Arabským jarem jako „Den hněvu“, kdy se 200 převážně mladých protestujících shromáždilo v syrském hlavním městě Damašek, aby požadovali demokratické reformy a svržení prezidenta Bášara Asada.
Asad tento disent rychle rozdrtil a během posledních 28 měsíců se tento konflikt transformoval ze zástupné války jiných do plnocenného sektářského konfliktu živeného radikálními džihádisty a vnějšími silami, které se přelily přes syrské hranice.
V posledních několika měsících obnovil Asad na bitevním poli převahu. Největší výhodou zůstává vzdušná převaha, ale v poslední době byl posílen i o bojovníky Hizballáhu z Libanonu, tj. o gerily vycvičené Íránem a o pokračující podporu z Ruska.
V listopadu poslalo Rusko v reakci na konflikt mezi Izraelem a Gazou šest válečných lodí z Černomořské flotily do Středomoří. Tento měsíc i USA začaly přistupovat ke zvýšení americké vojenské přítomnosti ve východním Středomoří.
V květnu do středomořských vod poprvé od Studené války vstoupil odřad ruské Pacifické flotily a měsíc poté poslal Kreml do tohoto regionu svoji jedinou letadlovou loď pro těžké letouny.
„Ruský ministr obrany začal zřizovat speciální útvar válečných lodí pro Středomoří, aby v tomto regionu ochránil ruské zájmy,“ ohlásila minulý měsíc syrská státem vedená zpravodajská agentura s citací mluvčího ruského ministerstva obrany.
Kreml v průběhu konfliktu poskytl Asadovi dodávky včetně palebných prostředků, granátů, součástek pro tanky, bojových tryskáčů, pokročilých protilodních křižujících střel, protileteckých raket dalekého dosahu, vojenských důstojníků jako poradců, diplomatického krytí a spousty peněz.
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: businessinside.com