Přestože kontrolovaná korporátní média o tom mlčí, vyšlo najevo, že bylo spáleno na 40 tun geneticky modifikovaných plodin. Věc nyní vyšetřuje FBI. Sdělovací prostředky případ zcela ignorovaly. Určité zmínky zazněly jen v lokálním Rádiu KXL a objevily se i na webu Oregonian. Je těžké je však dohledat, neboť titulek neobsahuje náležitá klíčová slova. Co se vlastně stalo? 40 tun geneticky modifikované cukrové řepy shořelo ve Východním Oregonu. ČTYŘICET TUN – kompletní výnos ze dvou polí byl zničen během tří nocí. Šlo o žhářství.
Je zjevné, že někdo zničil 6 500 rostlin, jednu po druhé. To znamená, že akce se muselo účastnit mnoho lidí. Chtěli byste na onom místě čekat, až oheň dokoná své dílo, a riskovat, že vás chytí? Je mnohem pravděpodobnější, že strůjci zkázy chtěli zmizet co nejdříve. Mluvíme zde o jistém hnutí – a jedná se o přesně ten typ odvety, před kterým mnozí varovali; zákonodárci a korporace totiž místo dodržování Ústavy začali páchat ‚legalizované‘ trestné činy, umožněné ‚ Zákonem na ochranu Monsanta ‘.
Před více než deseti lety ničili vandalové experimentální plodiny na protest proti genetickým modifikacím v zemědělství. Podobné protesty propukly rovněž v roce 2000, kdy členové Earth Liberation Front s kořeny v Oregonu zapálili prostory zemědělského výzkumu na Michiganské státní univerzitě. Členové ELF tvrdili, že genetické inženýrství představuje „jednu z mnoha hrozeb pro přirozený svět, jak jej známe“.
Členové ELF se však běžné hlásí k odpovědnosti za své činy, neboť podle nich je třeba vše zveřejňovat, aby se lidé mohli vzdělávat. Vzhledem k tomu, že po nedávném žhářství nenásledovalo žádné prohlášení, je možné, že aktéry tohoto činu byli oregonští farmáři, kteří prostě chtěli říci ‚dost!‘. Této verzi nasvědčuje i skutečnost, že k činu došlo jen dva týdny poté, co Japonsko odmítlo roční dodávky oregonské pšenice (což znamená ohromnou finanční ztrátu, neboť více než 80 procent oregonské pšenice jde na export). Důvodem byla zpráva, podle níž jedno z polí bylo kontaminováno minimálně JEDNOU GENETICKY MODIFIKOVANOU plodinou.
Oprávněné obavy pramení z procesu opylování. Jakmile někde zasejete geneticky modifikovanou plodinu, vítr a hmyz rozšíří jeji genetickou kontaminaci i na běžná pole, což zničí plodiny v celém regionu. Oregonští farmáři zorganizovali hromadnou multi-miliardovou žalobu proti společnosti Monsanto, k níž se připojilo mnoho států. Monsanto experimentovalo s geneticky modifikovanými plodinami ještě předtím, než byly schváleny v 16 státech. Veškeré tyto plodiny byly údajně zničeny, mnohé státy se však s tímto problémem stále potýkají, neboť Pandořina skříňka již byla otevřena.
Zatímco země celého světa přijímají zákony zakazující geneticky modifikované plodiny a již vypěstované produkty spalují, američtí zákonodárci schvalují zákony chránící Monsanto před soudním postihem. Farmáři jsou tudíž nuceni pálit tyto plodiny sami. Znamená to, že zatímco v jiných zemích jsou občané chráněni před korporátními zločiny, američtí občané jsou nuceni stát se ‚teroristy‘, chtějí-li přežít.
Překlad: Tomáš Piňos
Zdroj: realfarmacy.com