Odstranění Mohameda Moursího jako egyptského prezidenta připravilo jeviště pro vzestup islamistických sekt ještě radikálnějších než Muslimské bratrstvo. Sekulární politické strany podporované egyptskými vojáky nejspíš v nadcházejících volbách prohrají proti straně Nour. Tato korporátními médii Západu popisovaná jako „ultrakonzervativní“ náboženská strana, vedená Nadar Bakarem je považována za Taliban Egypta.
„Strana Nour ztělesňuje wahhábismus, fanatickou interpretaci islámu, která je jedinou oficiální náboženskou doktrínou v království Saúdské Arábie,“ píše Irfan Al-Alawi, výkonný ředitel Nadace výzkumu islámského dědictví. „Média kolem skutečného charakteru této strany Nour chodí po špičkách s uváděním hlavně pouze toho, že podle zdrojů je program strany Nour odvozen od vlivu saúdského wahhabismu. Ale strana Nour realizuje wahhabismus – ideologii, která inspirovala Usámu bin Ládina – v jeho úplnosti.“
Stejně jako Taliban strana Nour přijímá striktní verzi zákona Šária. Ta fanaticky a vražedně oponuje šiítským muslimům a křesťanům. Abdel Moneim Al-Shahat z Nour volal po tom, aby sochy faraonů, které jsou součástí egyptského předislámského kulturního dědictví, byly pokryty voskem, protože bývaly kdysi uctívány jako idoly, jak uvádí Al-Alawi. To je ta samá filosofie, které vedla Taliban ke zničení Baiyanské sochy Buddhy v Afghánistánu.
Náboženský fanatismus tohoto druhu praktikovaný Talibanem je formou sociální kontroly považovanou vládou a finanční elitou za přijatelnou, stejně jako jím byl ve 30. letech v Německu nacismus.
„Taliban se nejspíš rozvine stejně jako u Saúdů,“ cituje John Pilger amerického diplomata před invazí do Afghánistánu v roce 2001. „S tím umíme žít,“ s persekucí žen a náboženských menšin, dodal tento činitel.
Fanatismus Talibanu se však nakonec stal překážkou využití Afghánistánu jako trasy pro ropovody. „Buď přijmete naši nabídku zlatého koberce, nebo vás pohřbíme pod bombardovacím kobercem,“ citoval pákistánský zástupce Niaz Naik amerického činitele, že uváděli v diskusích s Talibanem před invazí v říjnu 2001.
Egyptská al-Nour je rovněž ochotná se zapojit do obchodních dohod s finanční elitou a s jejich mezinárodní operací lichvářských půjček – MMF.
„Delegace Mezinárodního měnového fondu se v sobotu sešla s osobnostmi opozice Mohamed ElBaradeiem a Hamdeen Sabbahim, stejně jako se zástupci salafisticky orientované strany Nour,“ hlásil v dubnu Egypt Independent.
I přes opozici vůči lichvářským a úvěrovým systémům vedení Nour a duchovenstvo „signalizovali, že nebudou takovýmto úvěrům z principu oponovat s odkazem na argumentaci, která dovoluje muslimům pružnost při interpretaci islámských zákonů, když nemají alternativu či čelí extrémním podmínkám,“ hlásil v únoru The Globe and Mail.
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: prisonplanet.com