Poznámka: Lehman Brothers – velká banka USA, jejíž zhroucení zahájilo nedávnou finanční krizi. Stala se synonymem pro jiskrou zažehovacího požáru ekonomické katastrofy i pro hrozby plynoucí z podstaty strategie současných obřích finančních podniků. Globální investoři mají buď extrémně krátkou paměť nebo jsou ještě daleko zabedněnější, než by to do nich řekla moje žena – psycholožka. Říci, že Řecko není banka, ale země, neznamená vůbec nic. Téměř všichni Evropané tvrdí, že bankrot řecké vlády by byl nyní daleko průhlednější a nikoliv tak významný, jako byl kolaps a bankrot Lehman Brothers v září 2008, zvláště když Eurozóna pod vlivem těch zemí s přebytkem v podstatě ohradila těch 16 dalších členů od Řecka.

Lehman nebyl na scéně globálního bankovnictví zvláště velkým hráčem s kapitálem menším než jedna čtvrtina kapitálu největších bank USA a s aktivy menšími, než má po celém světě více než 100 bank. Řecko může představovat méně než 3% HDP eurozóny, ale když se postaví vedle Lehman, Řecko se svým odpovídajícím trhem je daleko větší. Každý si může přečíst noviny, blogy a příspěvky na Internetu před kolapsem Lehman a pak uvidí, že se na jeho kolaps nenahlíželo tak, že by se od něj čekala nějaká závažnost. Tim Geithner, tehdy šéf Fedu v New Yorku, pracoval na tom, aby zajistil nouzové přetvoření aktiv Lehman na likviditu a očekávalo se, že tu společnost prodají buď Bank of America nebo Barclays, ale Bank of England ten prodej Barclays vetovala a vláda USA odmítla Bank of America půjčit, když chtěla Lehman koupit.

Když si znovu přečtu ty dokumenty a vzpomenu si na tu situaci, když jsem se vydával na týdenní cestu po Chesapeake, a svět nebyl vůbec znepokojen. Trh už viděl záchrany a restrukturalizace Washington Mutual, Countrywide, Fannie Mae a Freddie Mac, takže se nikdo neznepokojoval. Vypadalo to jako zase další Bear Stearns, tedy zvládnutelný problém, ale tentokrát se Bushova administrativa neměla zájem zapojit – ‚ať to vyřeší trh, nevyhazujte dobré peníze na místo špatných,‘ Tak v čem se to teď liší? Svět je už řeckým bankrotem nebo odchodem z eura tak znuděný, jak jen může být – rozšiřování zadluženosti se zpomaluje, další slabé vlády Eurozóny se docela dobře financují a všichni si myslí, že LTRO už ten problém na rok či dva vyřešil. Tak proč bychom si s Řeckem měli dělat starosti? Koho zajímá, jestli je jejich nezaměstnanost 20,9% a rychle roste, nebo to, že je to u nich už pátý rok v řadě, kdy padá HDP? Jen ať dostanou lekci!

V srdci toho všeho je bohorovnost. Všichni říkají, že k tomu nemůže dojít – to bychom nedovolili. To říká kdo? EU říká: když je to vepsané do dohody, tak to musí být naprosto správné, neměnné a musí se to dodržet za každou cenu. Žádná nová realita do toho nemůže vpadnout a žádné uklouznutí se nepřipouští. Jak si ti Němci mohou být tak jistí, že znají budoucnost, to mi není jasné. I oni jsou omylní, ale nepřiznají si to, a Řekové je nemohou odklonit z neochvějné linie. Copak se ale nedívají kolem? Santorini má jinou ekonomiku a strukturu sociálních nákladů než Wiesbaden. Při jednání s Řeky všichni naprosto postrádají lidskost (a zdravý selský rozum), a tak lze příchodu násilné odezvy naprosto rozumět.

Proč by se zemím, jejichž současné účty obchodního přebytku tyjí z prodeje výrobků Řekům, kteří už byli, jak měli vědět, v podstatě zkrachovaní – stejně jako byli vždy – mělo všechno proplatit v euro, to mi není jasné. Obrovské ztráty by se měly uplatnit ne jen na vládní dluhopisy, ale na všechny splatné pohledávky za auta, elektroniku a další spotřební zboží. Trh ještě neotevřel oči před dopadem toho, co rozběh řeckého kolapsu přinese. Eurozónu to smrtelně zraní a svět utrpí těžkou recesi – možná aspoň tak hlubokou jako v roce 2008. Evropské banky přijdou o velkou část své kapitálové báze a mnoho z nich zbankrotuje, ale stejně jako po Lehmanovi, vlády zkusí zachránit banky a držitele bankovních dluhopisů, ať jsou solventní nebo ne. Jelikož to zdecimuje chuť bank na úpisy vlád Eurozóny, tak nejspíš pak brzy přijde uskrovňování, za ním se objeví deflace a nekontrolovaná výroba peněz. Evropská recese bude jednou z těch na zápis do knihy rekordů.

John R. Taylor


Související články:


Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/lehman-20-imminent-warns-john-taylor