Krátce poté, co DEBKA odvysílala speciální video o rozšiřujících se kruzích z ohniska Syrské války, Moskva ve středu 26. června oznámila, že evakuace všeho vojenského a diplomatického personálu ze Sýrie, která začala v pátek, je už dokončená, včetně ruské námořní základny Tartus. „Rusko se rozhodlo stáhnout svůj personál kvůli riziku plynoucímu z konfliktu v Sýrii stejně jako kvůli strachu z incidentu, který by do něj zapojil ruská vojska, což by mohlo mít ohromné důsledky,“ řekl činitel ministerstva obrany v Moskvě.
Zdůraznil, že námořní úkolová síla o 16 lodích ve východním Středomoří zůstává na místě a dodávky zbraní, včetně protileteckých zbraní k syrské vládě budou pokračovat v rámci plnění dříve uzavřených kontraktů.
K dalším projevům nadcházející eskalace v Sýrii patří to, že izraelská Golanská brigáda ve středu oznámila válečné manévry na Golanech, kterých se zúčastní ministerský předseda Binyamin Netanyahu a vrcholní náčelníci armády. V Londýně svolal ministerský předseda Cameron sezení Národně bezpečnostní rady kvůli Sýrii. I vůdce opozice Ed Milliband byl pozván k účasti na této schůzi, což je zvyk, který se dodržuje pouze při prodiskutování záležitostí nejvyšší bezpečnostní důležitosti.
DEBKAfile už v předchozích hodinách ve středu vydala následující zprávu ve své speciální video-prezentaci o zkřížení mečů kvůli Sýrii mezi Putinem a Obamou. Co bude dál?
Ta mrzutá konfrontace mezi presidenty Vladimirem Putinem a Barackem Obamou na summitu G8 v Severním Irsku minulý týden odsoudila Sýrii k pěti měsícům eskalace bez řešení zběsilých bojů – což bude až do opětovného setkání těchto dvou vůdců v září.
Prozatím to kvůli Sýrii mezi Washingtonem a Moskvou čím dál víc vře, ale i kvůli jiným věcem, jmenovitě kvůli nepolapitelnému americkému uprchlíkovi Edwardovi Snowdenovi.
USA a izraelští pozorovatelé vidí v Sýrii přicházet sedm chmurných fází:
- 1. V těžišti všeho bude už pětiměsíční krvavá lázeň bitvy o Aleppo, to je město s 2,2 miliony obyvatel. Syrská armáda spolu se spojenci a na druhé straně plně mobilizovaná opozice se do sebe zakousnou plnou vahou své lidské síly a zbraní, což potrvá do vítězství o toto město. Vojenští experti neočekávají, že síly rebelů jej proti Asadovým silám udrží déle než do pokročilého srpna.
- 2. Žádná ze stran nemá dostatek lidské síly nebo hru měnící výzbroje, aby to rovnou vyhrála. Tak to bude, dokud do toho nevstoupí presidenti Obama či Putin, aby tuto rovnováhu vychýlili.
- 3. USA a Rusko jsou nasměrováni k rozšíření vojenských intervencí do tohoto konfliktu až do míry v těsné blízkosti vojenského střetu na syrské půdě – nebo i jinde na Středním východě. Americké zpravodajští analytici soudí, že Putin je připraven jít proti USA v Sýrii jakkoliv daleko – aniž by si stanovoval nějaké hranice. Ruský president mezi tím záměrně popichuje Washington a zvedá napětí hrou na schovávanou s bývalým NSA kontraktorem Edwardem Snowdenem obviněným ze špionáže ukradením a vyzrazením tajného zpravodajství. Ten je doma považován různě buď za zrádce, nebo za statečného vynašeče. Snowden se po několik hodin potloukal mezi Hong Kongem a Moskvou – než ruský president přiznal, že se usadil v tranzitní zóně moskevského letiště a že ho Rusko Spojeným státům nevydá.
- 4. Podobně i Írán, Hizballáh a Irák vystupňují svou přítomnost na bojišti.
- 5. Mezi středovýchodními šiíty proudícími do Sýrie, aby spolu s Ruskem zachránili Asadův režim, a USA podporovanými silami rebelů pod dominancí sunnitů se schyluje k surovému střetu. To by mohlo zhatit i průběh tajných USA-íránských vyjednávání o jaderném programu, která vzpružilo zvolení pragmatického Hassana Rouhaniho presidentem Íránu.
- 6. Ženevská konference o politickém řešení Syrské krize uvízla. Moskvu a USA rozdělují z principu nepřekonatelné problémy jako, zda by měl Bashar Asad zůstat nebo jít a otázka Íránského zastoupení.
- 7. Potud, pokud zůstane diplomacie váznout v bahně, roste výhled na regionální válku vzniklou rozšířením Syrského konfliktu. Izrael, Jordánsko a Libanon do ní mohou být v kterémkoliv okamžiku vtaženy – pokud v ní jako Libanon už vlastně nejsou.
Malá chyba jedné ze stran válčících v Sýrii by např. mohla rozpoutat izraelskou odvetu a celkové rozlití násilí do okolí.
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: debka.com