Zákon, který tento týden prošel Kongresem, dláždí cestu k využití dohledových dronů na obloze v USA. FAA předvídá, že do roku 2020 by mělo být v provozu až 30 000 dronů. Jakmile president Obama podepíše zákon o opětovném pověření FAA, tak FAA dovolí využití dronů a vypracování vyhlášek k testování a licencování do roku 2015. Tento zákon exponenciálně zrychlí a usměrní proces, pomocí něhož úřady FAA umožní využijí dronů federální, státní i místní policii a dalším vládním agenturám. V současnosti FAA vydávají certifikáty případ od případu.
Tato legislativa představuje výsledky velkého tlaku od vojensko-průmyslového komplexu, aby se obloha v USA otevřela tomu, co se stane byznysem za mnoho milionů dolarů.
Americká unie občanských svobod varovala, že tato legislativa by mohla tvrdě podvrátit soukromí v Americe.
„Bohužel nic v tomto zákoně se nebude zabývat velice vážnými problémy se soukromím vytvořenými těmito bezpilotními letouny – drony,“ řekl Jay Stanley z ACLU. „Tento zákon národ dotlačí volky nevolky do éry leteckého dozoru, aniž by u toho byl jakýkoliv krok k ochraně tradičního soukromí, kterého si Američané vždy užívali a také očekávali.“
„Nechceme se pokaždé divit, že jsme překročili nějaký práh, až bude jakési oko z oblohy sledovat každý náš krok,“ uvádí se v prohlášení ACLU.
„Souhrn za vším je: domácí drony jsou potenciálně extrémně mocné dozorčí nástroje a tuto moc – podobně jako všechny vládní moci – je zapotřebí kontrolovat a vyvažovat,“ dospívá k závěru Stanley. „Doufáme, že Kongres pečlivě uváží důsledky pro soukromí, k nimž tato technologie vede.“
Nadace elektronické hranice (EFF) znovu tyto obavy o soukromí vyvolala poznámkou, že zákon má „důsledky pro dohled nad vládními agenturami.“
EFF žaluje FAA, že chce získat dokumenty o tom, které agentury dostaly certifikáty k provozu dronů v minulých letech, což následuje po odmítnutí této federální agentury prozradit, které agentury mají certifikaci k těmto účelům.
I další obhájci soukromí sdílí obavy z této legislativy.
„V současnosti jsou jedinými bariérami rutinnímu využití dronů k neustálému dohledu procedurální požadavky na vydávání certifikátů ze strany FAA,“ řekl Amie Stepanovich, poradce národní bezpečnosti pro Informační centrum elektronického soukromí (EPIC).
Zdroj: prisonplanet.com