Nová dodávka proti-lodních střel je vybavena pokročilými radary zvyšujícími jejich potenciál, řekli američtí činitelé New York Times. Mezi tím Rusko posílá i tucty válečných lodí k ochraně své námořní základny na syrském pobřeží. Rusko poslalo do Sýrie pokročilé proti-lodní křižující střely, ohlásil ve čtvrtek New York Times, s odkazem na americké oficiální činitele. Tito činitelé uvedli, že tyto kroky předvádí rozsah ruské podpory syrské vládě a jejímu vůdci v obležení presidentu Bášarovi Asadovi.
Tyto střely zvané Jachont jsou vybaveny pokročilými radary, které je činí daleko účinnějšími, jak říkají tito činitelé, kteří mluví pod podmínkou anonymity, protože mluví o utajených zpravodajských poznatcích.
Supersonická křižující střela P-800 Jachont
Na rozdíl od střel země-země dalekého dosahu, které má Asadův režim k dispozici, systém proti-lodních střel Jachont syrským vojskům umožňuje, aby se postavila proti potenciální hrozbě mezinárodních sil, kdyby chtěly na tuto zemi uvalit námořní embargo nebo bezletovou zónu, nebo chtěly provádět omezené nálety na podporu syrské opozice.
Nová syrská výzbroj by „měla tendenci zatlačit Západní nebo spojenecké námořní aktivity dále od břehu“ a je „signálem ruského závazku k syrské vládě,“ řekl Jeffrey White, člen Washingtonského institutu pro blízkovýchodní politiku a bývalý vedoucí americký zpravodajský důstojník.
Navíc Wall Street Journal ohlásil, že Rusko vyslalo tucet nebo více válečných lodí, aby patrolovaly ve vodách u jejich námořní základny v Sýrii, jako součásti nového agresivního postoje k evropským zemím, který má evidentně Západ a Izrael odstrašit od zapojování se do krize v Sýrii.
Tyto zprávy přišly jen dny poté, co se ministerský předseda Benjamin Netanyahu setkal s ruským presidentem Vladimirem Putinem a požádal ho, aby Sýrii neprodával protiletecké střely.
Člen Knesetu Tzachi Hanegbi v pátek zdůraznil, že Izrael nemá žádný zájem na intervenování do syrské občanské války, vyjádřil ale naději, že „Rusko chápe, že dodávky střel do regionu, kterým je dost možná nejvznětlivější a necitlivější na světě, nejsou řešením.“
„Rusko sází všechno, co má, na Asadovu kartu, a není jasné proč,“ řekl Hanegbi v interview s Izraelským rádiem.
Podle této zprávy z New York Times Sýrie objednala první zakázky střel Jachont z Ruska v roce 2007 a dostala v roce 2011 první baterie – které neobsahovaly ten pokročilý radar. Původně objednala 72 střel, 36 raketometů a další podpůrné vybavení.
Tyto střely jsou 6,7 metrů dlouhé a mají dosah na 290 kilometrů. Každá střela má svůj vlastní radar, aby jí pomohl vyhnout se obranným systémům lodě. Raketomety jsou mobilní, což z nich činí obtížné cíle.
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: haaretz.com