Rebecca Morelle viděla první test této zbraně z 3D-tiskárny v Austinu v Texasu. První zbraň zhotovená technologií 3D tisku už v USA úspěšně střílela. Kontroverzní skupina Defense Distributed, která vytváří takovéto on-line stahovatelné výrobní plány, vyrobila funkční střelnou zbraň. Tato skupina strávila roky pokusy o vytvoření takovýchto palných zbraní, jaké byly v sobotu úspěšně otestovány na střelnici jižně od Austinu v Texasu. Kampanisté proti zbraním tento projekt kritizovali. Evropská agentura vynucování zákona řekla, že tento projekt monitoruje. Victoria Baines ze střediska kybernetických zločinů Europolu řekla, že v současnosti zločinci nejspíš k opatření palných zbraní použijí tradičních cest.
Dodala ale: „Avšak časem, když se tak technologie stane více uživatelsky přívětivější a rentabilnější, tak je možné, že se nějaká takováto rizika objeví.“
Defense Distributed vede 25-letý student práv Cody Wilson z University of Texas.
Pan Wilson řekl: „Myslím, že moc lidí nečekalo, by to šlo udělat.“
Zbraň byla smontována z odděleně vytištěných součástek zhotovených s plastu ABS – pouze jehla úderníku byla vyrobena z kovu. 3D tisk byl oslavován jako budoucnost výroby. Tato technologie funguje tak, že nanáší materiál vrstvu po vrstvě – typicky plast – aby vytvořila složité tuhé předměty. Myslí se na to, že až tyto tiskárny zlevní, tak spotřebitelé, místo aby nakupovali zboží v obchodech, tak si místo toho budou moci stáhnout konstrukci a vytisknout si to doma. Ale stejně jako se všemi novými technologiemi, spolu s prospěchem přináší i rizika.
Osobní svobody
Tato zbraň byla zhotovena na 3D tiskárně, která stojí 8 000 dolarů (5 140 liber) v on-line aukci na webu eBay. Byla sestavena z různých vytištěných součástek zhotovených z plastu ABS – jen jehla úderníku byla vyrobena z kovu. Pan Wison, který se označil za krypto-anarchistu, řekl, že plánuje tyto konstrukce zpřístupnit „kvůli svobodě“. Řekl BBC: „Po zbraních je poptávka – ta tu prostě je. Všude po světě existují státy, které říkají, že nemůžete vlastnit střelné zbraně – to ale už není pravda.“ „Vidím svět, kde technologie říká, že můžeš být docela dobře schopen mít cokoliv, co chceš. Už to není na nějakých politických hráčích.“ Zeptala jsem se ho, zda cítí nějaký pocit odpovědnosti za to, do jakých rukou by mohla taková zbraň padnout, a on BBC řekl: „Uznávám, že tohoto nástroje by šlo použít k ubližování jiným lidem – to je to, k čem tento nástroj je – je to zbraň.“ „Nemyslím si ale, že to je důvod, nedělat to – nebo důvod to nepověsit pro svět.“
Kontrola zbraní
Aby tuto zbraň vyrobil, dostal pan Wilson licenci výrobce a prodejce od US úřadu pro alkohol, tabák, střelné zbraně a výbušniny (ATF). Donna Sellers z ATF řekla BBC News, že 3D vytištěná zbraň, pokud to není zbraň podle Zákona o střelných zbraních (např. automatická zbraň) je v US legální. Řeka: „V US si člověk může pro svou vlastní potřebu střelnou zbraň vyrobit. Ovšem, kdyby se chtěl zapojit do podnikání s výrobou a prodejem zbraní, potřebuje licenci.“ Uprostřed probíhající debaty o zbraních v Americe po střelbě v základní škole v Sandy Hook v Newtownu v Connecticut US kongresman Steve Israel nedávno volal po zákazu 3D zbraní na základě Zákona o zákeřných zbraních. I skupiny usilující o zpřísnění US zbraňových zákonů vyjádřily obavy. Leah Gunn Barret z New Yorčané proti ozbrojenému násilí řekl: „Tyto zbraně by mohly padnout do rukou lidem, kteří by zbraně mít neměli – zločincům, lidem vážně psychicky nemocným, lidem, kteří jsou odsouzeni za domácí násilí, dokonce dětem.“ Technologie 3D tisku bylo už zločineckými organizacemi použito k vytvoření čteček karet – „stahovaček“ – které se vkládají do bankomatů. Mnohé agentury vynucování zákona po celém světě mají teď lidi věnující se monitorování kybernetických zločinů a vynořujících se technologií jako 3D tiskárny. Paní Baines z Europolu řekla: „To, co víme, je, že technologie postupují daleko rychleji, než jsme čekali. Takže když budeme o krok před technologickým vývojem, tak doufáme a věříme, že budeme moci být o krok vpřed i před zločinci.“
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: bbc.co.uk