Izrael ohlásil už druhý nálet na Sýrii během dvou dnů zaměřený na zařízení těsně u hlavního města. Nedošlo však k žádné eskalaci vůči Izraeli, která by tento útok ospravedlnila – a Tel Aviv pouze zkouší do tohoto konfliktu zatáhnout i USA. Tohle je názor žurnalisty a experta na Střední východ Ali Rizka, který řekl RT, že věří, že tyto akce jsou izraelskými pokusy o ovlivnění americké středovýchodní politiky. RT: Tohle není jen izolovaný incident, ale už série leteckých útoků nad cizím územím. Proč je Izrael tak vytrvalý, i přes skutečnosti, že takováto vojenská akce je jasným porušením mezinárodního práva.


Ali Rizk: Myslím, že si musíte poskládat všechny kousky téhle skládačky dohromady. Pamatujete na všechno to běsnění a vzývání zkázy kvůli chemickým zbraním? Kdo byl tím, kdo to první oznámil. Byl to Itai Brun, činitel izraelského vojenského zpravodajství, který učinil prohlášení, že Sýrie použila chemických zbraní už na začátku poté, co presidenta Obama řekl a pořád to opakoval, že „tohle je červená čára.“

Prozatím to ale neuspělo tak, že by to zatáhlo USA do války proti Sýrii, a tak si myslím, že proto tu máme už dva incidenty.

Byl tu ten ohlášený izraelský útok na konvoj a teď tu opravdu máme i izraelský útok na Jamraya. Tak si myslím, že tu máme klasický příklad toho, co bychom mohli nazvat izraelským pokusem manipulovat americkou politiku na Středním východě ve snaze zase jednou Obamu zatáhnout do další konfrontace.

Myslím, že je to ten případ, který tu zrovna teď zase máme. A tak Izrael bude s těmito praktikami pokračovat, dokud USA do tohoto konfliktu nezatáhne.

Proč? Důvod je ten, že v poslední době Syrská armáda dosáhla vojenských úspěchů. Vypadá to, že vojska Bashara Assada se dostala navrch, a tak si Izrael uvědomil, že Assad neodejde, pokud nedojde k cizí intervenci. A tak do toho Izrael zkouší USA zatáhnout tím, že říká: „Když do toho nepůjdete, tak my rozpoutáme zkázu. Musíme do toho jít se svou vlastní vojenskou eskalací.“

RT: Od komentátorů z Izraele jsme slyšeli, že tyto útoky jsou vyváženou reakcí. Souhlasíte s tím.

AR: Vyváženou reakcí na co? Je to v izraelském zájmu, aby k tomu došlo. Došlo k nějaké eskalaci proti Izraeli, aby na ni reagoval? Došlo k nějaké vojenské akci, kdy byl Izrael nějakou stranou napaden, ať už Hizballáhem nebo Sýrií? Byl Izrael napaden kteroukoliv stranou? Izrael nebyl napaden.

Tak jsme slyšeli tu povídačku o zbraních, které mění hru. To ale nedává právo nebo ospravedlnění pro takovouto eskalaci… Musím zdůraznit to jasné sdělení, kdyby měl někdo jakékoliv pochyby, tak si teď už myslím, že se to už vyjasnilo: Izrael chce, aby Bashar Assad padl. Takové je izraelské rozhodnutí. Netanyahu sám opakovaně řekl: „Sýrie je svorník mezi Íránem a Hizballáhem.“

RT: Assadova vláda, kterou mnohé země líčily jako militantní tyranii, se teď stala obětí mocné válečné mašinérie. Mohly by se libanonský Hizballáh a Írán do toho vložit, kdyby Sýrie šla do války s Izraelem?

AR: To je velká otázka. Vůdce Hizballáhu Sayyed Hassan Nasrallah to už objasnil a na tuto otázku poskytl odpověď. Při projevu teď ve čtvrtek řekl, že skuteční přátelé Sýrie – což znamená Hizballáh, Írán a Rusko – nedovolí, aby Sýrie padla do rukou USA, Izraele anebo filiálek Al-Kaiídy…

Myslím, že to, co tu teď máme, je Írán a Hizballáh, co má nového významného spojence představujícího reálnou významnou váhu, jímž je Rusko, které zase jednou pokračuje se středovýchodní scénou. A tak si myslím, že když by došlo k eskalaci, bude Írán intervenovat, Hizballáh bude intervenovat, a také si myslím, že bychom mohli mluvit o nějakém druhu ruské intervence s ruskou rolí, protože Rusko je tu velice jasně přítomno a říká: „Jsem tady a mám tu vážně slovo.“

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: globalresearch.ca