Naprosto jedinečná myšlenka, která má vytvářet lesy svrháváním milionů stromků z letadel. Zařízení instalovaná do obřích dopravních letadel C-130 používaných ozbrojenými silami k rozprostření koberců minových polí v bojových zónách byla upravena k rozmisťování stromků v odlehlých oblastech včetně částí Skotska. Tento nápad pochází od bývalého pilota RAF Jacka Walterse z Bridgnourthu v Shropshire, který rozvinul americký výrobce Lockheed Martin Aearospace tak, že by zasadil 900 000 sazenic stromků denně.


Společnost založená na prodej této myšlenky Aeriel Forestation Inc z Newtonu v Massachusetts věří, že společnosti se znečišťujícími výkonnými letadly budou vládami nuceny vysazovat stromky, aby nahradily účinek globálního oteplování oxidu uhličitého, který emitují. Sázení pomocí C-130 snížilo náklady na polovinu manuální metody.

Peter Simmons z Lockheedu řekl: „Zařízení, která jsme vyvinuli pro přesné sázení minových polí, lze snadno upravit na sázení stromků.“

„Existuje 2 500 transportních letounů C-130 v 70 zemích, takže systémy kladení pro vysazování lesů jsou široce dostupné – nejčastěji je žerou moli ve vojenských hangárech a čekají, až si je někdo najme.“

„Ty možnosti budí úžas. Můžeme letět v 1 000 stopách při 130 uzlech a sázet více než 3 000 šišek za minutu podle rozmisťovacích vzorů po celé krajině – jako bychom to dělali při zaminování, ale v tomto případě každá šiška obsahuje stromek. To je 125 000 stromků na každý let a 900 000 stromků denně.“

Ty šišky na stromky jsou směrovány a konstruovány, aby se zavrtaly do země do té samé hloubky, jako kdyby byly vysázeny ručně. Obsahují hnojivo a materiál, co nasaje okolní vlhkost, aby zavlažil kořeny stromku

Ta pouzdra jsou kovová, ale okamžitě zreziví, takže stromky mohou zakořenit do půdy.

Moshe Alamaro z Aerial Forestation byl minulý týden na návštěvě v Bridgnorth u Dr. Walterse, který svůj nápad publikoval před 25 lety v článku, když byl na universitě v Britské Kolumbii v Kanadě.

Pan Alamaro řekl: „Vážně uvažujeme, že kontaktujeme britskou královskou rodinu a doporučíme, aby Jacka pasovala na rytíře.“

„Byla to úžasná myšlenka, kterou v té době testoval a zjistil, že funguje, ale technologie ještě neodpovídala nárokům tohoto jobu. Teď, když je tu bioodbouratelný kov, který se rozpadne po dopadu do půdy, už sázíme stromky a poskytujeme jim zakořeňovací hlavici v jednom.

Dr. Walters řekl: „Těší mě, že ten nápad vzali vážně. Dělal jsem předběžné testy, aby se ujistil, že stromky ten pád přežijí, a fungovalo to. Neměl jsem ale peníze na rozpočet pro vývoj.“

„Moshe si přečetl o mé práci ve vědecké literatuře a zajel za mnou.“

Řekl, člověk na zemi může zasadit 1 000 stromků denně. „Když budeme bojovat proti globálnímu oteplování zadržováním uhlíku v dřevě stromů, budeme jich chtít miliony. Letecké sázení je pak pravděpodobně jediný způsob.“

Pan Alamaro věří, že tento systém bude fungovat v jakékoliv oblasti využívané k sázení stromů a dokonce i v pouštních oblastech, kde mohou ty šišky být upraveny pro pěstování vhodných keřů. Má už pilotní projekt plánovaný pro Sinajskou poušť v Egyptě.

„Jedna z oblastí, o kterou se zajímáme, je ve skotských horách, které bývaly zalesněné a mohly by být zase. Už jsme mluvili s vlastníky pozemků a ti měli trochu strach z odporu místních, protože lidé si zvykli, že se dívají na holé kopce. Mohli bychom zase vypěstovat původní les velice rychle.“

Rovněž doufá, že zase vypěstuje ohromné plochy Černého lesa vykáceného během studené války, aby se zajistila „linie dohledu“ podél železné opony mezi východním a západním Německem a zkoumá možnosti kontraktů v severní Africe, v kanadské tundře, v Austrálii a v USA.

Do pěti let by jeho společnost mohla sázet miliardu stromků ročně – dost na to, aby obnovil les na 3 000 čtverečních mílích.


Zdroje: banoosh.com a  guardian.co.uk