V Teheránu připravují novelu zákona o okamžitém zastavení exportu íránské ropy do Evropské unie již před zavedením EU ropného embarga vůči Íránu. Přinášíme komentář Vladimira Sažina. Íránský odvetný úder může otřást ekonomikami některých zemí. Týká se to především Řecka, Španělska a Itálie, jež nejvíce závisí na importu z Íránu. Řecko například kryje íránskou ropou na třetinu svých domácích potřeb, Španělsko 15% a Itálie 12%. A sotva budou tyto země moci rychle se přeorientovat na jiné zdroje uhlovodíků. Vždyť nový dodavatel znamená nové tratě dopravy, jiné technologie zpracování, což v praxi vyústí do značných výdajů.
S tím souhlasí analytik Valerij Něstěrov:
Uskuteční li Írán svoji hrozbu, dostane se Evropa do složité situace. Bude muset rychle hodně toho změnit. Vyvolá to napětí, a možná i lehkou paniku na ropném trhu, a může způsobit krátkodobé zvýšení světových cen ropy. Jiná věc je, že zvýšení cen nebude dlouhé, poněvadž existují možnosti pro nahrazení íránského exportu ropou ze strategických a komerčních zdrojů, jež jsou značné: na 4 miliardy barelů. Jsou to zásoby členských zemí Mezinárodní energetické agentury (MEA). A v první měsíc může být z těchto zásob dodáno evropským odběratelům přes 50 milionů tun.
Podle údajů MEA z říjnu 2011, stačí v Řecku domácí zásoby ropy při dnešní normě spotřeby na 86 dní, v Španělsku na 104 dny, v Itálii na 123. Ale v každém případě narazí Evropská unie na značné potíže.
Írán také nesmí očekávat klidný život. Nemluvě o tom, že Teherán ztratí předčasně miliardy dolarů promarněného zisku, že mu budou hrozit smluvní pokuty v rámci již uzavřených a platných kontraktů na dodávky ropy do zemí EU.
Bezprostřední výhody ze všech těchto patálií budou mít konkurenti Íránu v zápase o podíl na ropných ziscích. Především jde o západní státy, které již vyslovily záměr nahradit íránský podíl na světovém energetickém trhu. Zvlášť s ohledem na rostoucí v nynější nervózní situaci ceny.
Zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012/01/26/64672479.html