Celkem 17 členských států EU a Norsko podepsaly společnou dohodu o nákupu munice pro posílení obranných schopností Ukrajiny, oznámila v pondělí Evropská obranná agentura (EDA) se sídlem v Bruselu. (Foto: Flickr)
K iniciativě se připojily Belgie, Česká republika, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Kypr, Lucembursko, Malta, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko a Švédsko.
V rámci dohody budou signatářské země usilovat o urychlené pořízení dělostřeleckých nábojů ráže 155 mm v krátkodobém horizontu a několika druhů munice v dlouhodobém horizontu.
EDA uvedla, že dohoda vysílá jasný signál obrannému průmyslu, aby zvýšil výrobní kapacity, a potvrzuje závazek EU podporovat Ukrajinu.
„Projekt vytvořený EDA poskytuje pevný rámec pro přistupující členské státy, aby mohly co nejdříve poskytnout Ukrajině munici. Flexibilní a inkluzivní povaha dohody umožní, aby se k iniciativě později připojily další členské státy,“ uvádí se v tiskové zprávě agentury.
Vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell – který je zároveň šéfem EDA – uvítal rozhodnutí přijaté 17 členskými státy EU.
„Společným zadáváním zakázek prostřednictvím projektu EDA a mobilizací finanční podpory z Evropského mírového nástroje poskytneme Ukrajině více a rychleji. Opět tak prolamujeme tabu a uvolňujeme potenciál spolupráce EU v oblasti společných zakázek,“ uvedl Borrell v pondělí po zasedání ministrů obrany a zahraničí EU.
Maďarský ministr obrany Attila Szalay-Bobrovniczky, který byl přítomen pondělnímu zasedání ministrů zahraničí a obrany EU společně s ministrem zahraničních věcí a obchodu Péterem Szijjártó, prozradil, že Maďarsko se k dohodě nepřipojilo a místo toho se rozhodlo pro „konstruktivní zdržení se hlasování“.
Maďarský ministr obrany Attila Szalay-Bobrovniczky (L) a ministr zahraničních věcí a obchodu Péter Szijjártó na zasedání ministrů zahraničí a obrany EU. (Facebook)
Uvedl, že jedním z návrhů bylo, aby členské státy převedly na Ukrajinu všechny své stávající zásoby munice nebo jejich část, což Maďarsko nepovažuje za produktivní, když vyzývá k uzavření míru při nejbližší příležitosti.
„V této otázce Maďarsko, jelikož nepodporuje válku zbraněmi ani vojáky, využilo tzv. konstruktivní zdržení se hlasování,“ řekl novinářům.
„Jinými slovy, (Maďarsko) nebude blokovat plány ostatních zemí v tomto směru na základě vzájemného respektu k rozhodnutím jednotlivých členských států.“
Současně dodal, že vzhledem k tomu, že návrh by nevedl k ukončení krveprolití, ale spíše by dále zvýšil šance na eskalaci, Maďarsko se nepovažuje za zavázané se této iniciativy účastnit.
Zdroj: rmx.news