Obamovou administrativou protlačovaná, mučení obhajující propaganda film Zero Dark Thirty tuto noc dopadl s Oscary špatně, když se mu nepovedlo odnést si žádné z hlavních ocenění, o čemž kritici říkají, že to byl vzdor vůči politikou vlečenému poselství tohoto filmu. „Tento film, který vyvol mezi Demokraty i mezi Republikány ve Washingtonu jednak pobouření kvůli tomu, že líčí mučení, a jednak podezření, že Obamova administrativa nechala uniknout tajné zpravodajské informace, aby pomohla tento film natočit, nezískal v neděli žádného z hlavních Oscarů a celkem jen jedno ocenění,“ hlásí Reuters.
Tento film, který je dramatizací údajného zabití Usámy bin Ládina, kárali zákonodárci včetně oběti mučení Johna McCaina jako „hrubě nepřesný a zavádějící“ kvůli jeho náznakům, že to bylo mučení, co pomohlo s objevením bin Ládinova areálu.
Propagační materiál k tomuto filmu začal cirkulovat už před loňskými presidentskými volbami, což některé vedlo k tomu, aby Obamovu administrativu obvinili, že úzce s filmaři spolupracovala ve snaze omílat zabití bin Ládina kvůli nahánění politických bodů.
CIA přímo zmocnila spisovatele scénáře tohoto filmu Marka Boala, aby vedl interview s důstojníky CIA, vojenskými důstojníky a činiteli z Bílého domu o tomto nájezdu, během něhož údajně Boal dostal utajené informace, „zjevně ve víře, že veřejnost ocení z toho vzniklý film.“ Zatímco CIA neustále cituje „hrozby národní bezpečnosti“ jako ospravedlnění, aby byla čím dál více a více tajnůstkářská, tak je zřejmě bezstarostná, když předává citlivé zpravodajství scénáristovi filmů jako součást PR komplotu této agentury.
I když tento film obhajoval mučení, tak jej mnozí levičáci chválili, včetně Michaela Moora, který tvrdil, že tento film ve skutečnosti mučení neobhajoval, což je tvrzení vyvrácené faktem, že postavy, které to ve filmu dělaly, nebyly potrestány a byly ve skutečnosti během příběhu uctívány.
Režisérka Kathryn Bigelow a scénárista Mark Boal tvrdí, že film založili „na svědectvích z první ruku o skutečných událostech“, což je dost pochybné, uvážíme-li fakt, že povídačky obklopující útok na bin Ládina se už nesčetněkrát měnily. Počátkem tohoto měsíce ten Navy SEAL, co tvrdil, že zastřelil bin Ládina, povídal, že ten vůdce teroru používal svou „manželku“ jako lidský štít, i přesto, že Bílý dům uznal, že ta žena nebyla Usámovou manželkou a on ji jako lidský štít nepoužíval.
Tuhle událost obklopují přečetné rozpory včetně toho, že Obama a Hillary Clinton tento nájezd sledovali „živě“, jak líčí ty slavné situační fotky z pracovny, které se také objevily dny po oznámení bin Ládinova skonu.
Ten mučení obhajující příběh filmu je v rozporu s rozsáhle dokumentované skutečnosti, že při vyšetřování teroru mučení nefungovalo a ve skutečnosti jej i poškodilo vytvářením falešných vodítek.
„Konečným výsledkem bylo to, že tyto techniky poškodila naši image ve světě,“ řekl v roce 2009 ředitel Národního zpravodajství Dennis C. Blair. „Škody které tím naším zájmům nadělaly, zdaleka převažují nad jakýmkoliv prospěchem, který nám to poskytlo, a pro naši národní bezpečnost to není podstatné.“
Navíc bývalý vyšetřovatel US Air Force Matthew Alexander varoval, že mučení vytváří další teroristy.
„Když někoho mučíme, ten se utvrdí ve svém rozhodnutí,“ vysvětloval Alexander. „Informace, které dostanete, jsou nespolehlivé. … A i když dostanete spolehlivé informace a budete schopni zastavit teroristický útok, al-Káida pak použije toho faktu, že jste mučili lidi, k rekrutování nových členů,“ řekl Alexander.
Četní další političtí a akademičtí experti veřejně útočili na metody mučení jako na neúčinné, kontraproduktivní a nebezpečné.
Odmítnutí Oscarů pro Zero Dark Thirty včera v noci doufejme nějak pomůže s utvrzením názoru, že mučení je metoda rezervovaná pro barbarské diktatury a je ohavností už ze samotných principů, na nichž byly založeny Spojené státy americké.
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroje: prisonplanet.com