Špehovací systém, který je umístěný v dronu a dovede nahrávat každý pohyblivý objekt v celém městě z výšky 20 000 stop (6 km) představuje další level v dozoru Velkého bratra. Dozorčí kameru ARGUS-IS s 1,8 miliardami pixelů jinak známou jako Area Persistent Stare (Trvalý odzírávač oblasti) vyvinul BAE Systems jako součást kontraktu s Agenturou projektů pokročilého obranného výzkumu (Defense Advanced Research Projects Agency – DARPA).
Využije-li 368 pěti megapixelových kamer z mobilu, tak jej lze dodat do bezpilotního letounu a nakonec se plánuje jeho zabudování do vyvíjeného solárního orlího dronu, který bude schopen vydržel v letu na jeden zátah roky.
Výše uvedený klip zobrazuje ten ARGUS od BAE Systems a Yiannis Antoniades popisuje, jak je systém ekvivalentní, jako by to bylo „100 dronů predátor, co souběžně shlíží na oblast o rozměrech středně velkého města,“ a jak mohou sledovat každičký pohyblivý objekt v celé oblasti o 15 čtverečních mílích (38,6 km2), když budou shlížet na lidi procházející po ulicích a i na ptáky poletující po obloze a objektíky s průmětem 6 palců (15 cm).
„Všechno, je pohyblivým objektem, se bude automaticky sledovat… Můžete vidět každého jednotlivce, co přechází ulici. Uvidíte jednotlivce, přicházející na parkoviště. Mají ve skutečnosti dostatečné rozlišení, aby uviděli, jak lidé mávají rukama nebo jaký druh oděvu mají,“ říká Antoniades.
Systém může uložit milion terabytů videa denně, 5 000 hodin na HD záznam, přičemž bude vysílat svůj záznam do pozemní stanice naživo. ARGUS umí udělat i „zoom a spatřit neuvěřitelné podrobnosti.“
Podrobnosti o projektu, který byl zahájen v roce 2007, byly uvolněny teprve nedávno díky zrušení vládní náhubkové vyhlášky, ale senzor sám je pořád tajný a nelze ho na kameru ukázat.
Antoniades odmítl diskutovat o tom, zda byl tento systém už nasazen v poli, uvedl ale: „Nemám dovoleno diskutovat o vládních plánech, kdyby to ale bylo na nás, tak bychom ARGUS měli rádi nad tou samou oblastí 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu,“ a dodal ještě, že pro tyto senzory by byly drony tou „perfektní platformou“.
„Postupujeme směrem k čím dál více elektronické společnosti, kde se naše pohyby budou sledovat,“ řekla Mary Cummings z MIT Humans and Automation Lab.
Experti předpovídají, že do roku 2020 budeme mít na americké obloze 30 000 dozorčích dronů, když loni Kongres schválil zákon, který dovoluje používat bezpilotních špehovacích letounů na domácí půdě.
„Teď si ještě tuto technologii představte v kontextu mimosoudních útoků dronů spouštěných umělou inteligencí vyhodnocující parametry, které automaticky určí, jste-li hrozbou nebo ne, a můžete spatřit i jak přichází nebezpečné drony vyzbrojené tímto zobrazovacím systémem“ píše Max Slavo .
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: prisonplanet.com