8. února na Den vědy se v Kremlu konalo vyznamenávání mladých ruských vědců v oblasti vědy a inovací. Cena Prezidenta RF ve výši 600.000 je udělována za nejperspektivnější a nejvíce žádané výzkumy v oblasti chemie, fyziky a biologie. V exkluzivním rozhovoru pro Hlas Ruska laureátka ceny za chemii, doktorka chemických věd, docentka Sankt Petěrbugské státní university Naděžda Bokač vyprávěla o tom, jak její metodika organické syntézy s použitím platiny pomůže v boji proti nádorovým onemocněním:
[quote align="center" color="#999999"]Chemie platiny byla v carském Rusku i v SSSR prioritním směrem. My rozvíjíme tradiční směry a spolupracujeme s biology, protože platinové sloučeniny velmi často projevují protinádorovou aktivitu. Získáváme nové sloučeniny platiny nebo vyvíjíme nové metody syntézy těchto sloučenin. My tu nevyvíjíme protinádorové preparáty, ale syntetizujeme sloučeniny, které potom testují na projevy těchto vlastností biologové a lékaři. Ve druhém směru jsme objevili, že část našich sloučenin má luminiscenční vlastnosti. V poslední době hledáme materiály, které by se daly použít k výrobě světelných diod. Zde, samozřejmě, je třeba další výzkum. Jedná se ale o jeden ze směrů potenciálního využití našich sloučenin. Kromě toho, platinové sloučeniny jsou také katalyzátory některých průmyslových procesů.[/quote]
Přístupy k syntéze, které navrhla Naděžda Bokač byly průlomové. Syntetizovat dříve takové kovové organické sloučeniny se dříve nedařilo. Její metodika má už dnes značné množství sfér využití. Konkrétně se jedná o tepelné a elektrické izolace, ochranné povrchy a dokonce i biologicky slučitelné polymery pro implantáty.
Doktorka chemických věd Naděžda Bokač je laureátkou cen Evropské akademie a také ceny L´Oreal pro vynikající ženy ve vědě. V zahraničí je jednou z nejznámějších petrohradských vědeckých pracovnic. Její články citují mnohá solidní vědecká vydání. Laureátce prezidentské ceny je jen 37 let.
Zdroj: czech.ruvr.ru