Bude se ropa brzy obchodovat v měně, která je tisíce let stará? Co by systém „zlata za ropu“ znamenal pro petrodolar a americkou ekonomiku? Hromadí si Rusko a Čína ohromná množství zlata, protože plánují zabití petrodolaru? Už od 70. let byl US dolar tou měnou, kterou mezinárodní komunita používala k obchodování ropy po celém světě. To vytvořilo ohromnou poptávku po US dolarech a po amerických dluhopisech. Co se ale stane, když zbytek světa začne ten v rostoucí míře méně stabilní US dolar odmítat a počítání ve zlatě by se mohlo objevit v měnovém vypořádávání mezinárodního obchodu? Skutečností je, že není třeba mít moc představivosti, abychom si to spočítali.
Poptávka po US dolaru a amerického dluhu by spadla někam pod stůl a nastala by sháňka po zlatě taková, jakou jsme ještě před tím neviděli. A tak Rusko a Čína zrovna teď hromadí bezprecedentní množství zlata, protože nakonec plánují zpod petrodolaru podtrhnout nožky a chtějí si nahrabat ohromné hromady zlata, než tu kočku vypustí z pytle ven? Samozřejmě, že tohle nikdy veřejně nepřiznají, existují ale předzvěsti, že právě k tomuto dochází.
Nikoliv, že byste mohli ve skutečnosti obviňovat kterýkoliv národ, že se zrovna teď chce pustit do zlata. Zpravodajské kanály z celého světa nám říkají, že jsme uprostřed „měnové války“, jelikož centrální banky po celé planetě devalvují měny. Tak proč by kdokoli v takovém prostředí chtěl zůstat u papírů?
A samozřejmě i Federální rezervy jsou jedním z největších pachatelů. Fed tiskne peníze, jako kdyby vyšly z módy, a nikdo ani ve Fedu ani v americké vládě si zřejmě nedělá starosti s tím, že by to mohlo ohrozit petrodolar.
Pravdou ale je, že Fed petrodolar ohrožuje. Jen si přečtěte nějaké zahraniční mediální povídání o americkém dolaru. Za ten lehkomyslný tisk peněz do nás tepou. Nakonec naše lehkomyslnost zbytku světa podkopání americkém dolaru velice usnadní. A v určitém okamžiku k tomu dojde. Ty neustálé povídačky, že Rusko a Čína to opravdu chtějí udělat, tu ve skutečnosti už jsou. Mnozí věří, že tohle je důvod proč oba ty národy v poslední době tolik to zlato hromadily. Jen se koukněte, kolik zlata si už Rusko nashromáždilo ZDE.
Když Vladimír Putin říká, že USA ohrožují globální ekonomiku zneužíváním svého monopolu na dolar, tak jenom nemluví. On na to sází.
Putin nejenže z Ruska udělal největšího výrobce ropy, učinil z něj i největšího nákupčího zlata. Jeho centrální banka v uplynulém desetiletí si už doplnila 570 metrických tun tohoto kovu, což je o čtvrtinu více než přední běžec tohoto závodu Čína, tvrdí data od MMF zkompilovaná Bloomberg. Toho doplněného zlata je skoro trojnásobek, než je hmotnost Sochy svobody.
„Čím má země více zlata, tím více bude mít suverenity, dojde-li ke kataklyzmatu dolaru, eura, libry nebo kterékoliv jiné rezervní měny,“ řekl v telefonickém interview z Moskvy Jevgenyj Fedorov zákonodárce za Putinovu stranu Jednotné Rusko v dolní komoře parlamentu.
A to hromadění zlata Ruskem se loni zjevně zrychlilo. Podle jedné nedávné zprávy Rusko do svých rezerv jen v samotném roce 2012 přidalo 3,2 milionu uncí.
Ale ještě větší starost budí Čína. Nikdo neví, kolik zlata vlastně Čína má, protože nám to neřeknou, avšak všechny příznaky poukazují na skutečnost, že hromadění zlata Čínou se přepnulo na forsáž. Následující je z několik měsíců starého článku od Zero Hedge.
Protože se už od počátku dne divíme (rétoricky samozřejmě), co Čína dělá se vším tím obchodním přebytkem, když jej nerecykluje zpět na americké pokladniční poukázky, tak jsme zase jednou zjistili, že místo aby nakupoval americké papíry, tak Peking nadále skupuje zlato, nikoliv z USA, ve formě 68 tunových importů z Hong Kongu, jako v měsíci červnu. Během toho roku do dneška (za 6 měsíců) 383 tun. Jinými slovy během půl roku Čína, jejíž oficiální evidence je těžce podhodnocených 1054 tun, si přivezla více zlata, než jsou oficiální zlaté rezervy Portugalska, Venezuely, Saúdské Arábie a Británie atd. a jejíž samotné roční importy z ní činí 14. největšího držitele zlata ve světě. Je realistické, že Čína, která už roky MMF neposkytla poctivé aktualizace o držbě svých zlatých rezerv, až dosud má s nejvyšší určitostí více zlata než MMF samotný s jeho 2814 tunami. Samozřejmě, že v okamžiku, kdy PBOC oznámí oficiální aktualizaci zlata, co si potichoučku nakřečkovala, bude cena zlata uprostřed pásma 1000 dolarů dávno zašlou vzpomínkou.
Jak už jsem svého času napsal, nikdo nevyrábí více zlata než Čína a nikdo ani nedováží více zlata než Čína. Všichni souhlasí, že Čína má zjevně neukojitelnou chuť na zlato, ale nikdo se nemůže shodnout na tom, kolik opravdu přesně zlata mají. Jeden nedávný odhad čínské zlaté rezervy uvedl jako vyšší než 7 000 tun zlata, ty by ale mohly být ještě vyšší než tohle. To nikdo opravdu neví.
Tak co mají Rusko a Čína za lubem?
No, oba tyto národy už dlouhou dobu vyjadřovaly nelibost nad skutečností, že US dolar je de facto měnou světa. Vůdci obou národů už navrhovali možnost přijetí nové globální rezervní měny, ale až dosud se neobjevily žádní vyzyvatelé ke svržení US dolaru.
Tak prozatím US dolar svrchovaně mezinárodnímu obchodu vládne. Bohužel, i když většina Američanů má z petrodolarů ohromný prospěch, většina z nich ani neví, co to je. Pro ty, co plně nerozumí petrodolarům, poskytne dobré vysvětlení následující z nedávného článku od Christophera Dorana.
V kostce, kterákoliv země, která si chce koupit ropu od ropu vyvážející země, si musí koupit i US dolary. Tohle je dlouhodobá dohoda se všemi národy vyvážejícími ropu, čili s OPEC, Organizací ropu vyvážejících zemí. UK si např. nemůže ropu jednoduše koupit od Saúdské Arábie výměnou za Britské libry. UK si místo toho musí libry vyměnit za US dolary. Největší současnou výjimkou je samozřejmě Irán.
To znamená, že každá země světa, která dováží ropu – což je ohromná většina národů světa – musí mít nesmírné množství dolarových rezerv. Tyto dolary jsou samozřejmě skryté pod těmi příslovečnými národními aktivy. Investují se. A protože jsou to US dolary, investují se do USA. Pokladniční poukázky a další úrok nesoucí papíry, které lze snadno přetvořit na nákup v dolarech oceňovaných komodit jako je ropa. Tohle je tím, co USA umožnilo se zadlužit biliony dolarů: zbytek světa si jednoduše tento dluh kupuje ve formě amerických úrok nesoucích papírů.
A tohle všechno velice pěkně pracovalo pro Spojené státy. Vytvořilo to ohromnou poptávku po US dolarech a americkém dluhu.
Co by se ale stalo, kdyby zbytek světa odmítl petrodolarový systém a přijal by místo něj systém „petrozlata“?
Nedávný článek od Jima Willieho diskutoval o tom, jak by mohl systém petrozlata fungovat.
Podstatou nedolarového obchodního mechanismu konstruovaného jako alternativa k US dolaru budou Obchodní poukázky na zlato. Ty umožní realizovat platby z ruky do ruky přes přímé přenosy z účtů nezávislé na měnách a hlavně neprováděné přes ty úzké kanály kontrolované bankéři s jejich všudypřítomným kódovacím systémem SWIFT mezi světovými bankami. Obchodní poukázky na zlato budou fungovat dost jako obchodní akreditiv a sloužit jako krátkodobý obchodní úvěr a možná i vytlačí ty skoro s 0% úročením opatřené krátkodobé americké pokladniční poukázky, které zamořily bankovní prostory. Jakákoliv obligace či dluhopis co nevynáší téměř žádný úrok je jen jasným harampádím. Americké poukázky s nulovým úročením otvírají dveře pro své rozsáhlé vyměnění lepším mechanismem. Ty nové obchodní poukázky budou zahrnovat uložené zlato jako záruku, přičemž celý ten systém k obchodnímu využití bude spočívat na masivním zlatém základu, do něhož bude patřit i stříbro, platina a možná i jiné drahé kovy. Jde o to vyhnout se systému FOREX, vyhnout se US dolarům a vyhnout se bankám jak je to jen možné, s únikem do systému z ruky do ruky, který lze provádět mezi stranami, co budou mít v ruce chytrý mobil nebo jednoduché PC, aby si vypořádaly proplacení transakcí. Pokud budou zkorumpovaní bankéři ignorovat zlato, tak se zlato stane centrem nového obchodního systému a řešení k zajištění globálně přijímané alternativy k americkému dolaru.
A Rusko s Čínou by měly ze systému petrozlata velký prospěch. Rusko je dnes na planetě vývozcem ropy číslo jedna. Čína je číslo dva ve spotřebě ropy na světě a v tomto okamžiku ve skutečnosti dováží více ropy ze Saúdské Arábie než jí dováží Spojené státy.
Dává smysl, že by měly zůstat uvěznění v systému, který je nutí používat US dolarů pro všechny svoje ropné transakce?
A teď má Rusko dokonce ropnou společnosti číslo jedna na světě. Následující je z nedávného článku od Marina Kaťuši.
Exxon Mobile už není světovou jedničkou v produkci ropy. Od včerejška tento titul náleží Putin Oil Corp – no, jejda. Tím myslím, že ten titul náleží Rosněftu, ruské státem kontrolované ropné společnosti.
Exxon Mobile už není světovou jedničkou v produkci ropy. Od včerejška tento titul náleží Putin Oil Corp – no, jejda. Tím myslím, že ten titul náleží Rosněftu, ruské státem kontrolované ropné společnosti.
Rosněft kupuje TNK-BP, což je vertikálně integrovaná ropná společnost spoluvlastněná britskou ropnou firmou BP a skupinou ruských miliardářů známou jako AAR. Jako jeden z vrcholných deseti soukromě vlastněných producentů ropy na světě, TNK-BP v roce 2010 čerpala 1,74 milionů barelů ropy denně ze svých aktiv v Rusku a na Ukrajině a zpracovávala téměř polovinu tohoto množství ve svých rafinériích.
Rosněft s TNK-BP v rukou bude představovat více než 4 miliony barelů ropy denní produkce. A kdo představuje Rosněft? Nikdo jiný než Vladimír Putin, president zdrojů plného Ruska.
A Ruský plynový gigant Gazprom dodává ohromný podíl na zemním plynu spotřebovávaném Evropou…
Gazprom je ruská státní plynová společnost, která už má Evropu otočenou kolem malíčku. Ruské dodávky uspokojují 34% evropské potřeby plynu a až se do provozu uvede ten plynovod Jižního proudu, tak tenhle podíl ještě vzroste. A jako by tenhle vývoj nestačil, včera Gazprom nabídl nejvyšší nabídku, aby získal podíl v ohromném plynovém poli Leviathan u izraelského pobřeží.
Gazprom kontroluje evropský plyn, Rosněft kontroluje její ropu. Tohle je napřahování ruských rukou od krve k zardoušení Západní nadřazenosti a k vydláždění cesty k novému světovému řádu, kde bude Rusko u kormidla.
Rusko s Čínou mají, když přijde na energii, v rukou ohromné páky. Co když se tito dají dohromady s partičkou ropu produkujících národů na Středním východě a rozhodnou se zřídit systém, kde se ropa obchoduje za zlato? Nepřidalo by se hodně ze zbytku světa k takovému systému?
Samozřejmě, že kdyby k tomu došlo, tak by americký finanční systém zkrachoval. Už bychom nebyli schopni vyvážet svou inflaci na zbytek planety a ceny by dramaticky vzrostly. Poptávka po americkém vládním dluhu by spadla pod stůl a úrokové sazby na takový dluh a na všechno ostatní v naší ekonomice by raketově vyletěly. Ekonomická aktivita by se zadřela a finanční trhy by zkolabovaly.
A to by byl jen začátek.
Většina Američanů jednoduše nechápe, že Rusko a Čína mají moc nechat americkou ekonomiku zkolabovat tím, že půjdou do zlatého systému v ropě. Jediné, co musí udělat, je stisknout kohoutek.
Ať je teď, jak chce zle, není to nic v porovnání s tím, jak budou věci vypadat, pokud zhyne petrodolar. Věnujte tedy bedlivou pozornost všemu ve zprávách, kdy Rusko nebo Čína navrhují, že ropa by se měla obchodovat za zlato. Pokud Rusko s Čínou stisknou kohoutek, tak se situace stane nepříjemnou velice rychle.
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: theeconomiccollapseblog.com