Počínaje diskusí o tom, že holandský politický systém mají v kapse Velcí olejáři, až po varování, že to setrvávání v německé politice a i Euro samo by mohly uprostřed této rebelie „potenciálně zničit Evropskou unii,“ George Soros drasticky ve svém portfoliu zredukoval všechna aktiva zranitelná Eurem – a to jen pár týdnů po vyjádření svého opatrného optimismu, že Evropa se ‚zotavila‘ v Davosu. Open Europe blog uvádí, že Soros se děsí, že „skutečné nebezpečí spočívá v tom, že Euro řešení finančních problémů vytváří skutečně hluboký politický problém.
“V interview níže s Holandskou televizí projevuje Soros těžké obavy, že národy Jihu jsou „nemoudře tlačeny … do vleklé deprese,“ jelikož německý program zbídačování je „kontraproduktivní – a ve skutečnosti nemůže uspět.“ Jak jsme si už nedávno všímali podobností mezi Evropskou unií a Sovětským svazem, tak Soros věří, že ‚Euro‘ samotné „zákonitě povede k rozbití Evropské unie.“ Může to trvat generace, uvádí, jako strašlivá tragédie „ztráty politické svobody a ekonomické prosperity.“
Před dvěma týdny vyjadřoval sice z Davosu … optimismus, že bankovní systém se už zotavil, i když i tak měl obavy, že…
[quote align="center" color="#999999"] evropský bankovní systém – tj. mezibankovní trh – se už vzpamatoval, proto je obecným pocitem řekněme téměř euforie, že krize je za námi. Myslím si, že tohle je poněkud předčasné, protože s těmi fundamentálními nesoulady uvnitř tohoto systému, s tou disonancí, se nic neudělalo, a ve skutečnosti tudíž čelíte politickému nebezpečí.
Ono to Euro transformuje Evropskou unii na cosi velice odlišného od jejího původního pojetí, jímž bylo dobrovolné sdružení sobě rovných států. Místo toho ale finanční krize vytvořila dvojtřídní systém uvnitř Eura – věřitelů a dlužníků. A věřitelé jsou ti, co to vedou. Ta politická situace se myslím bude zhoršovat. [/quote]
To proslulé opatrně optimistické interview z Davosu, které nám světové média prezentovala jako ohromnou důvěru Sorose v zářné zítřky EU:
<
Přepis videa:
Hlasatel: Geore Soros je záhadný a mocný miliardář, který je teď známý svou podporou liberálních záležitostí. Ale George Soros poprvé získal notorickou známost ve světě, když ještě v 90. letech vedl útok na Britskou libru. A tímhle obchodem si urvali dost miliard dolarů. A fakt i dneska je miliarda pořád pěkný balík peněz. My jsme teď v Davosu s George Sorosem.
Tazatelka: Moc díky, Phile. A já jsem tu teď s miliardářským investorem a šéfem přední nadace George Sorosem, který je tu se mnou v Davosu.
George Sorosi, ráda vás vidím.
Soros: I já vás rád vidím.
Tazatelka: Moc vám děkuji, že jste tu s námi. Dovolte mi začít Evropou. Evropa se v poslední době přesunula na zadní stránky novin. Už není středem pozornosti. Odráží se v tom z vašeho hlediska to, že se podle toho, jak to reflektujete, věci zlepšily? Jak jsme na tom v Evropě s dluhovou krizí?
Soros: No, myslím si, že Německo udělalo to, co je nezbytné, aby umožnilo vyjasnit, že Euro je tady, aby tu s námi zůstalo. A to byla pro trh ohromná úleva. Takže se vrátil klid, evropský bankovní systém – tj. mezibankovní trh – se vzpamatoval. Proto obecným pocitem je řekněme skoro euforie, že krize je za námi. No, myslím si, že je to poněkud předčasné, protože s vnitřními fundamentálními nesoulady uvnitř tohoto systému, s tou disonancí, se nic neudělalo. A ve skutečnosti proto čelíte politickým nebezpečím. Ono to Euro transformuje Evropskou unii na cosi velice odlišného od jejího původního pojetí, jímž bylo dobrovolné sdružení sobě rovných států. Místo toho ale finanční krize vytvořila dvojtřídní systém uvnitř Eura – věřitelů a dlužníků. A věřitelé jsou ti, co to vedou. Ta politická situace se myslím bude zhoršovat. Příští rok, spíše příští dva roky budou velice vznětlivé. Pokud tohle Evropská unie přežije, tak může přetrvat po dlouhou dobu, nikoliv ale napořád, protože si nemyslím, že Evropa může politicky žít spoutaná situací, ve které je centrum – jmenovitě Německo – a země jako Itálie a Španělskou jsou odsouzené k trvalé podřadnosti. Myslím si, že tím největším nebezpečím je ve skutečnosti potenciální měnová válka, protože zbytek světa postupuje podle odlišného receptu než Německo. Němci věří na uskrovňování a zbytek světa věří v kvantitativní ulehčování – v tisknutí peněz, ve vrhání více a více penízků do ekonomiky během krize. A to ve skutečnosti funguje v tom smyslu, že to odvrací depresi. A teď i Japonsko, které po desítku let trpělo deflací, se už také přepnulo na kvantitativní ulehčování. A to, co tam dělají, ve skutečnosti sráží jen – hodnotu jenu.
Tazatelka: Jsem ráda, že jste zmínil Japonsko, protože došlo k určitému ulehčení jenu. Je tohle udržitelné, myslíte si, že to bude pokračovat?
Soros: No je to určitě omezené. Ovšem tahle vláda musela připustit, aby k tomu došlo, víte, aby se sama konsolidovala u moci.
Tazatelka: Když se podíváme kamkoliv na světě, je tam uskrovňování a je tam zadlužení. Takže všichni zkouší zvládnout dluh – i Spojené státy. Řekl byste, že v US potřebujeme dát své příjmy do dluhu, dát to do toho zvládnutí a všechno ořezat? Nebo souhlasíte se stejnou cestou, jakou cítíte dobrou pro Evropu – žádné uskrovňování – že to není ten pravý přístup i pro Spojené státy?
Soros: No, myslím si, že to platí i pro Spojené státy, protože když máte nezaměstnané zdroje, tak je nasazení těchto zdrojů do práce tím prvořadým cílem, a potřebuje obnovit růst, aby se ten dluh mohl umořovat. A myslím si, že ta politika, jíž je teď Bernanke pionýrem, je opravdu tou správnou politikou.
Tazatelka: Nemáte obavy, že Federální rezervy si tolik natáhli rozvahu? I ECB si o tolik natáhla rozvahu. Nemá to nebezpečnou odvrácenou stranu?
Soros: Má to odvráceno stranu, protože jakmile se tohle začne dít, tak úrokové sazby začnou hodně povyskakovat. Protože tohle je delikátní dvojfázový manévr, kde na jedné straně vrhnete více peněz do ekonomiky, a až pak, když se ekonomika vzpamatuje, vezmete si z ní zase ty peníze.
Tazatelka: Očekáváte, že jakmile spatříme změnu v úrokových sazbách, že se to bude dít rychle a zběsile? Kdy až si myslíte, že vyskočí úrokové sazby?
Soros: Jakmile se objeví první příznaky, že ekonomika se už trochu sebrala.
Tazatelka: Dovolte mi, abych se vás zeptala, vím, že jste na tiskové konferenci v pozdější části mluvil o drogové politice. Jaká je u drog hlavní problémová oblast?
Soros: Ta válka s drogami vyvolala daleko více škod než drogy samotné. A my potřebujeme odlišný přístup. A myslím si, že tohle si i v Americe také získává půdu pod nohama kvůli finanční krizi, když zavírání pachatelů nenásilných přečinů do vězení je ohromně drahé. V Kalifornii utrácíte více za vězeňský systém než za vzdělávací systém. A tohle shledávám jako naprosto nepřijatelné. Takže si myslím, že u toho dochází ke změně směru větru.
Tazatelka: George Sorosi, jsme rádi, že jste se připojil do našeho programu, mnohokrát děkuji.
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: z erohedge.com