Evropský parlament utratí téměř 2 miliony liber za monitorování tisku a za pročesávání debat euroskeptiků na internetu vydané na „troly“, pomocí nichž bude příští rok debatovat během příprav a průběhu euro-voleb, je totiž sužován strachem z rostoucí nevole vůči EU. Evropský parlament se děsí rostoucího nepřátelství vůči EU. Daily Telegraph viděl důvěrné návrhy výdajů i interní dokumenty plánující bezprecedentní propagandistický blitzkrieg před evropskými volbami v červnu 2014 a během nich.
Klíčem k nové strategii budou „monitorovací nástroje veřejného mínění“ k „včasné identifikaci debat s politickou povahou mezi příznivci sociálních médií a blogů s potenciálem přilákat zájem médií a občanů.“
Výdaje na „kvalitativní mediální analýzu“ mají narůst o 1,7 milionu liber, přičemž většina těchto peněz se má nacházet v už existujících rozpočtech, tak bude ještě zapotřebí pro příští rok navýšení o 787 000 liber, a to i přes apely, aby i výdaje EU odrážely to uskrovňování národních rozpočtů.
„Zvláštní pozornost je třeba věnovat zemím, které zažily vzedmutí euroskepticismu,“ uvádí loni odsouhlasený důvěrný dokument.
„Institucionální komunikátoři parlamentů musí mít schopnost monitorovat konverzaci a sentimenty veřejnosti přímo v reálném čase přímo v poli, aby porozuměli ‚tématickým trendům‘ a měli schopnost rychle reagovat cíleným a relevantním způsobem, aby se zapojili a konverzaci ovlivnili, např. poskytnutím fakt a čísel k rozcupování mýtů.“
Výcvik parlamentních činitelů začne koncem tohoto měsíce.
Paul Nuttall, zástupce vůdce UKIP, na tyto návrhy už zaútočil, když o nich řekl, že porušují neutralitu služeb veřejné správy EU přetvořením správních činitelů na „trol-patroly“ špehující internet, aby vytvářeli nechtěné a provokativní politické příspěvky do debat sociálních médií.
„Utratit více než milion liber za správní úředníky EU, aby se v úředních hodinách přetvořili na Twitterové troly je rozhazovačné a je to vskutku směšné,“ řekl.
„Omračuje mě ta bizarnost, s níž administrativa EU hraje takovou výslovně politickou roli s cílem útočit na euroskeptiky – což je kódové slovo pro strany jako UKIP, a to je dost těžko neutrální.“
Ty důvěrné dokument, o nichž oficiální činitelé minulý týden diskutovali, zjevně potvrzují jejich problém přiznat, že „institucionální a politickou komunikaci tu už odděluje jen tenoučká přepážka.“
Parlamentní činitelé odmítli komentovat tyto důvěrné dokumenty a nadcházející soukromé diskuse uvnitř administrativy tohoto EU sněmu.
Důvěrný dokument s nadpisem „politická vodítka pro institucionální informační a komunikační kampaň“ byl odsouhlasen parlamentní administrativou – jejich „byrem“ loni v červenci.
Ten text zdůrazňuje „ostrý kontrast“ mezi „vrůstajícím vnímáním ohrožení blahobytu, narůstajícího rozrušení bezpečnosti a finanční nestability“ a mezi sliby EU garantujícími „svobodu, bezpečnost a sociální spravedlnost spolu s prosperujícím vnitřním trhem.“
„Současná ekonomická a finanční krize spolu s vysokou mírou nezaměstnanosti, zvláště mezi mladými lidmi, vede ke slábnoucí důvěře v evropské instituce mezi občany … je evidentní, že image EU trpí,“ uvádí dokument.
„Abychom zvrátili vnímání, že ‚Evropa je ten problém‘, potřebujeme vykomunikovat to, že odpovědí na existující problémy … je ‚více Evropy‘, nikoliv ‚méně Evropy‘.“
Parlamentní činitelé si zvláště dělají starosti s tím, že nové pravomoci Evropského parlamentu podle Lisabonské smlouvy se neodráží v rostoucí popularitě, jelikož voličská účast v tomto parlamentu trvale klesá už od prvních přímých voleb před 34 lety.
„Nárůst těchto pravomocí byl doprovázen nárůstem vlivu, odpovědnosti a transparentnosti, což by se mělo odrážet ve vyšší viditelnosti, věrohodnosti a lepší reputaci,“ uvádí tento dokument.
„I přes tu neoddiskutovatelnou úspěšnost příběhu evropské integrace, je image EU a jejího parlamentu u veřejnosti poněkud nedostatečné, jak to představují ta neustále klesající čísla z volení účasti už od roku 1979.“
Letos Evropský parlament zvýší výdaje na vlastní propagaci před evropskými volbami, co přijdou příští rok, i přesto, že země EU se potýkají s bezprecedentním obdobím fiskálního uskrovňování.
K výdajům bude patřit 9,4 milionu liber za instalace do kontroverzního nového muzea Evropy, 82 milionů liber do otevření „Domu evropské historie“ v roce 2015 k oslavě „připomínek historie“ EU a za „podporu uvědomělosti o evropské identitě“.
Podle výdajových plánů peníze na „semináře, sympozia a kulturní aktivity“ nabobtnají o 85 procent na 2,5 milionu liber. Výdaje na „audio-vizuální informace“ narostou o 36 procent čili na 4,3 milionu liber.
Dojde k 15 procentnímu nárůstu financování pro politické strany EU, jako je Evropská lidová strana (EPP) a výdaje na hi-tech návštěvnické centrum tohoto parlamentu „parlamentárium“ narostou o devět procent.
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: telegraph.co.uk