Členové Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) Spojených národů souhlasili na spolupráci k realizaci standardů pro Internet, které by umožnily celosvětový odposlech. Tento týden na konferenci v Dubaji se členové ITU rozhodli přijmout standard Y.2770 pro hlubokou inspekci přenášených paket, což je přísně tajný návrh ze strany Číny, který telekomunikačním společnostem po celém světě umožní snadněji se prohrabávat v datech přenášených na Webu.

Podle OSN ta hluboká inspekce paket čili DPI v takovém globálním měřítku úřadům umožní snadnější detekci přenosu a sdílení materiálů podléhajících copyrightu a dalších chráněných souborů tím, že najde způsoby, jimiž budou administrátoři analyzovat on-line přenášený obsah nikoliv už jen datových headerů, které se identifikuj a interpretují normálně.

„Normální standardní procedurou je směřovat pakety na základě jejich headerů, konec konců to je ta část pakety, která obsahuje informaci o zamýšleném místu určení pakety,“ píše v The Inquirer Lawrence Lati, „ale inspekcí obsahu každé pakety ISP si vlády a kdokoliv další budou moci prohlížet citlivá data. Ač uživatelé mohou toto nebezpečí zmírnit zašifrováním těchto dat, při nasazení dostatečných zdrojů lze zašifrování znemožnit.“

Tim Berners-Lee, britský computerový vědec široce považovaný za „Otce Internetu“ se proti navržené implementaci DPI v takovém grandiózním měřítku vyslovil během promluvy počátkem letošního roku na konsorciu World Wide Web Consortium.

„Když vám někdo na váš kabel pověsí štěnici na hlubokou inspekci paket, která každou paketu čte a znovu skládá webové stránky, katalogizuje je oproti vašemu jménu, adrese a telefonnímu číslu, buď aby je dal vládě, když si o ně řekne, nebo je prodal nejvyšší nabídce – tak je to opravdu vážný vpád do soukromí,“ řekl.

Tento týden blogger Arthur Herman napsal pro Fox News on-line, že cílem delegátů na této ITU, „je urvat kontrolu nad celosvětovou sítí World Wide Web od Spojených států a předat ji orgánu byrokratů OSN.“

„Bude to největší úchvat moci v historii OSN a zrovna tak i perverzní zneužití moci,“ varoval.

Generální tajemník ITU Dr. Hamadoun I. Toure odmítl kritiky, kteří prohlašují navržený model DPI za invazivní, s poukazem, že je ještě otevřené, co tento týden vznikne, přičemž tvrdil, že jeho organizace, co se schází v Dubaji, nepředstavuje „svobodě slova žádnou hrozbu.“

„Je to naše šance nakreslit si globálně odsouhlasenou cestovní mapu k připojení nepřipojených při zajištění, že v tom budou investice, co vytvoří infrastrukturu potřebnou pro exponenciální růst hlasového, video a datového provozu,“ tvrdil Dr. Toure o té konferenci s dodatkem, že to pro OSN představuje „zlatou příležitost poskytnout konektivitu, kterou si bude moci dovolit každý včetně těch miliard lidí po celém světě, kteří ještě nemohou fungovat on-line.“

Avšak i přes jeho vysvětlení některé národní státy a velká jména v byznysu zůstávají k těmto návrhům v opozici. Konference ITU tento týden probíhá za zavřenými dveřmi a zástupci poskytovatelů on-line služeb jako Google, Facebook či Twitter na ní mají přístup znemožněn.

Ve zprávě vydané tento týden CNet technický žurnalista Declan McCullgh citoval korejský dokument, který popisuje důvěrnou normu Y.2770 jako schopnou identifikovat „vložené digitální značky výrobce v datech MP3,“ aby objevila „copyrightem chráněný audioobsah,“ našla „zprávy s protokolem Jabber se španělským textem,“ nebo „identifikovat uživatele nahrávající BitTorrent.“

Ve středu americká Sněmovna reprezentantů jednohlasně schválila Senátní rezoluci žádající, aby americká vláda odporovala jakémukoliv úsilí Spojených národů o kontrolu Internetu.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: globalresearch.ca

]]>