Írán je připraven na vážná jednání s mezinárodní šestkou zprostředkovatelů (pět stálých členů RB OSN a Německo) o otázce svého jaderného programu. S tímto prohlášením přišel ve čtvrtek mluvčí íránského parlamentu Ali Larijani, jenž vykonává návštěvu v Turecku. Znovu zdůraznil, že íránský jaderný program má výhradně mírovou povahu. Mezitím autoritativní portál izraelských vojenských analytiků DEBKA tvrdí, že Írán hodlá vykonat první jadernou zkoušku. Jde o podzemní explozi malé nálože o síle jedné kilotuny. Pravděpodobný termín: konec 2012 nebo začátek 2013, předpokládají analytici s odkazem na vlastní zdroje v Íránu.

Odhadnout reálnost podobné zkoušky je dost těžké. Vždyť i malá nálož potřebuje zbrojní uran obohacený na 90%. Vyrobit ho Írán zatím technologicky není schopen. I když teoreticky se mohl zbrojní uran dostat do této země jinou cestou, pověděl zaměstnanec Ústavu světové ekonomiky a mezinárodních vztahů Ruské Akademie věd Petr Topyčkanov:

Írán mohl dostat dostatečné pro explozi množství uranu v 90tých a začátkem 2000tých let přes nelegální mezinárodní sítě obchodu s jadernými látkami a technologiemi. Pašování mohlo probíhat přes Pákistán.

Zároveň musíme připomenout, že Írán podepsal Smlouvu o všeobecném zákazu jaderných zkoušek, na rozdíl od Izraele nebo Pákistánu, a stále opakuje, že přísně dodržuje režim jaderného nešíření. Proto, kdyby Teherán chystal tak velkou akci, měl předem vystoupit z příslušných mezinárodních dohod. Existuje ale i jiná varianta, míní Petr Topyčkanov:

Írán nemusí vystoupit z mezinárodních dohod a může vykonat zkoušku tajně, jako mírový výbuch pro vědecké účely. Anebo to uskutečnit na území třetí země, například Pákistánu nebo KLDR.

Zpráva izraelského portálu o chystané zkoušce se nedá ověřit. Podobné informace vlastní zpravidla pouze rozvědky. V daném případě jde o záměrný únik v rámci informační války kolem Íránu. Úkolem světového společenství je nepřipustit, aby se tato informace stala skutečností, což by mělo dalekosáhlé následky pro celý svět. A tady mají sehrát obrovskou úlohu země, jež důsledně hájí mírové překonání íránského problému, především Rusko a Čína.

 

Zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012/01/13/63775706.html