Zatímco se Američané soustřeďují na americké prezidentské volby, Spojené národy a široká suita autokratických režimů v jejich členstvu si rýsují plán, jak dát kontrolu nad on-line světem jisté málo známé agentuře OSN. Mezi ty nejspornější návrhy patří i spiknutí za tzv. „kill switch“ (likvidační tlačítko) pro Internet, o kterém kritici říkají, že by ho bylo používáno ke zničení svobody slova. Návrh ITU na „reformu“ Internetu koncipovaný potichu a potají, byl minulý týden publikován on-line, a odhaluje rozsáhlý plán na ovládání toho, co bylo až dosud, z větší části neregulovaným nástrojem, který lidem po celém světě umožňoval svobodně vyjadřovat své názory za nepatrné až žádné finanční náklady.

Na rozdíl od diktatur, jako je komunistický režim vládnoucí v Číně a vlády v zemích s muslimskou dominancí, většina vlád západního stylu nemohla nebo nebyla schopna web regulovat, kromě tedy nepatrných omezení týkajících se předmětů jako je dětská pornografie atp.

To se ale všechno může brzy změnit – přinejmenším, když OSN a jeho tyranské členské státy prosadí svou spolu s širokou koalicí islamistických autokratů a komunistických despotů, jež spojují síly, aby rozdrtili svobodu projevu pro každého. Zástupci téměř 200 vlád a diktatur se příští měsíc sejdou za zavřenými dveřmi na „Světové konferenci mezinárodní telekomunikační unie“ (WCIT) ve Spojených arabských emirátech, aby diskutovali jak předat naprostou kontrolu nad internetem ITU.

Minulý týden OSN a diktatura vládnoucí Ázerbajdžánu hostila tzv. „Fórum pro vládu nad Internetem“ (IGF) v Baku pod heslem „Vláda nad Internetem pro trvale udržitelně humánní, ekonomický a sociální rozvoj.“ Kritici na tomto fóru strhali jak zmínky o „Vládě nad Internetem“, tak zvláště hostitelský režim známý svými barbarskými represemi proti svobodě slova. Ale ač zde nevzniklo žádné závazné rozhodnutí, vůdci OSN a despotové z celého světa této příležitosti využili, aby připravili nadcházející summit ITU v Dubaji.

Ty široce odsuzované plány ITU volají po reformě, která by zadusila svobodu slova, regulovala sociální média, donutila uživatele Internetu platit „poplatky“ za služby jako Skype a e-mail a mnohé další. Mezi hlavní problémy, které citují analytici ohledně tohoto plánu, paří to, že by se členům OSN – většinou diktaturám – dovolilo, aby ITU uzavřela obsah, který neschvalují. Tento plán by rovněž vytvořil globální režim dohledu nad Internetem, přičemž by vládám dovolil restrikce či blokování on-line informací. A anonymita na Webu by se samozřejmě také stala věcí minulosti.

Je neuvěřitelné, že tento kontroverzní plán by také prosadil umožnění vládám, aby zavřely Web, když by si nárokovaly, že by se mohl „vměšovat“ do jejich vnitřních záležitostí, u jiných členských režimů OSN. Navíc by diktatury a čím dál autoritářštější vlády celého světa mohly zavřít Internet, kdyby sdílením byly ohroženy „citlivé“ informace – což je podstatný prázdný šek, který by umožnil kterékoliv despotické vládě zlikvidovat web, kdyby byla jejich zločinnost odhalena. Jinými slovy, OSN – ten široce zatracovaný a zesměšňovaný „klub diktatur“ – by měla „likvidační tlačítko“ nad Internetem.

Samozřejmě, že aktivisté svobody Internetu, komunikační firmy a organizace za občanská práva celého světa jsou ve zbrani proti tomuto, poslednímu plíživému úsilí OSN uvalit těžkou ruku vládní kontroly nad celosvětovou pavučinou World Wide Web. Počátkem tohoto týdne se v Londýně sešla široká koalice včetně Googlu, aby požadovali zastavení tohoto plánu OSN s požadavkem, aby tato globální entita dovolila debatu v širším fóru než vlády a odsunula jakékoliv rozhodnutí o tomto spiknutí, dokud to neuváží všechny zainteresované strany.

Šéf pro svobodu projevu a mezinárodní vztahy Googlu Ross LaJeunesse, člen americké delegace na korespondenční konferenci pro dohodu ITU příští měsíc, řekl, že plány OSN jsou „reálnou hrozbou pro budoucnost takového netu, jak ho dnes známe.“ Varoval, že to tajnůstkářské ITU je příšerným orgánem pro možnost řešit problematiku Internetu, protože se ho smí účastnit jen vlády, a také řekl, že despotičtí vládci národů, jako je Rusko, Sýrie, Irán a další, by zneužily jakýkoliv potenciální nový režim na Internetu k dalšímu terorizování a útlaku občanstva.

Kanadská Asociace občanských svobod mezi tím apeluje na kanadskou vládu, aby okamžitě vetovala plán OSN. „V Kanadě jsme chráněni mnoha zárukami zajišťujícími naši svobodu slova. Z tohoto hlediska máme štěstí, ale v jiných částech světa hledají vlády další způsoby, jak dohlížet nad názory lidí a monitorovat disent,“ řekl ředitel programů veřejné bezpečnosti CCLA Abby Deshman. „Svoboda projevu je základním lidským právem a naléháme na země, které o tomto návrhu hlasují, aby to měly na paměti. Jakýkoliv návrh o kontrole Internetu jakýmkoliv způsobem utvářený a formovaný mimo přijaté zákony suverénních zemí by měl být okamžitě zavržen.“

I ve Spojených státech dobře promluvili četní těžkotonážní řečníci. Člen Federální komunikační komise (FCC) Robert McDowell např. delegáty varoval, aby dávali pozor i na zjevně malé či nevinně vypadající změny v dohodách ITU. Bývalý CEO Dr. Paul Twomey z orgánu USA, co má na starosti doménová jména a adresy, International Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN), také naléhal na opatrnost a iniciativní obranu svobodného a otevřeného Internetu.

Nezávisle na tom generální tajemnice Mezinárodní konfederace odborů Sharran Burros volala po naléhavém celosvětovém odporu k ochraně Internetu před hrozbou OSN. „Pokud nebudeme jednat okamžitě, naše práva svobodně komunikovat a sdílet informace by se mohla navždy změnit,“ řekla s poznámkou, že velké telekomunikační společnosti se už spolčily s režimy vládnoucími v Číně, Egyptě, Saúdské Arábii a v dalších státech, aby omezily on-line svobodu.

„Tento návrh až dosud proklouzl mimo pozornost, ale jeho důsledky jsou extrémně vážné,“ dodala Burrow s odkazem na spiknutí ITU za účelem převzetí on-line světa. „Vlády a velké společnosti světa mohou skoncovat s právy a nejen omezit internet a monitorovat vše, co on-line děláte, ale také zpoplatňovat uživatele za služby jako e-mail a Skype.“

Americký reprezentant Ron Paul (R-Texas) mezi tím ve své rozlučovací řeči v Kongresu tento týden uvedl, svobodný Internet bude podstatný pro šíření pravdy a idejí svobody během vstupu Ameriky do období plného vládních hrozeb svobodě a prosperitě. „Internet poskytne alternativu komplexu vládních médií, který kontroluje zprávy a většinu politické propagandy,“ řekl. „Proto je podstatné, aby Internet zůstal nedotčený vládními regulacemi.“

Četné západní vlády naznačily, že budou oponovat rostoucí koalici režimů s totalitním myšlením usilujícím o „vládu“ nad Internetem – a k této alianci patří i některé mega-korporace stejně jako různorodá škála afrických despotů, islamistických tyranů, komunistických autokratů i socialistických mocností, jako jsou vlády vedoucí Brazílii a Indii. Nicméně Obamova administrativa sice vyhlašuje podporu svobodnému Internetu i přes opakované neústavní úchvaty moci zacílené na nárůst federální moci nad webem, ale varovala Američany, aby tuto kontroverzní globální entitu nekritizovali moc hluboce.

Americký velvyslanec Terry Kramer při promluvě v Americkém podnikatelském institutu také řekl, že je „důležité“, aby se americká vláda zúčastnila té kontroverzní diskuse a bude při tom muset řešit očekávané obavy různých despotických režimů. „Je třeba, aby naše poselství bylo jak problémově orientované, tak i fakticky orientované – aniž bychom útočili na OSN a neútočili ani na vedení,“ řekl.

Ovšem i přes tyto kontroverzní komentáře Kramer řekl, že americká vláda se bude snažit zamezit, aby OSN omezilo svobodu slova nebo dosáhlo rozsáhlých regulací. „Potřebujeme se vyhnout zadušení internetového prostoru přes návrhy podávané sice v dobré víře, ale s přílišnou mírou normativnosti, které by usilovaly o kontrolu obsahu nebo usilovaly o mandát nad spojovacími a platebními praktikami,“ tvrdil velvyslanec. „To by Internet zahnalo zpět do éry vypínačů komunikace, která je vlastně už minulou historií.“

Experti a analytici řekli, že tato konference, místo aby rozšiřovala regulací režim ITU, by se měla soustředit na zrušení ještě existujících mezinárodních regulací nad telekomunikacemi. Ale s těmi tyrany prodchnutými žízní po získání příležitosti rozdrtit Internetovou svobodu na globální úrovni, se bude ta bitva přinejmenším prozatím nejspíš točit kolem zachování on-line svobody, která prozatím existuje – a podle aktivistů je dost možné, že je to jeden z klíčů k zajištění, že tato svoboda přežije.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: thenewamerican.com

]]>