Letiště Bratislava je používáno jako tranzitní místo pro pašování raketových systém a houfnic do Ázerbájdžánu, na který byl uložen zákaz vývozu zbraní z důvodu konfliktu s Arménií. Informuje o tom Spectator. Zbraně jsou údajně vyráběny holdingem Czechoslovak Group, kterou vlastní český zbrojař Jaroslav Strnad.
Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.SouhlasímNesouhlasímOchrana osobních údajů
Společnost odmítá veškerá obvinění. Nicméně krátce po vydaní předchozí zprávy o tématu, zaměstnanec slovenského zbrojního závodu MSM promluvil a popsal, jak se staré zbraně přestavují v trenčínské společnosti, a poté jsou přes Izrael dopravovány do Ázerbájdžánu. Informovala o tom agentura TASR.
Podle současných pravidel mohou obchodníci se zbraněmi prodávat zbraně pouze do zemí, které jsou považovány za bezpečné a kde kupující vystavují certifikát koncového uživatele (end-user certificate). Zatímco Izrael splňuje kritéria, Ázerbájdžán ne.
Společnosti, které patří do Czechoslovak Group, se pokoušely získat povolení na dodávku zbraní do Ázerbájdžánu, ale nepodařilo se to ani v České republice, ani na Slovensku, informoval TASR.
Ani MSM, ani Czechoslovak Group nepotvrdily, že zbraně skončily v Ázerbájdžánu.
Ministerstvo hospodářství Slovenské republiky požádalo držitele povolení o vyjádření k informacím. Společnost uvedla, že koncovým uživatelem a zákazníkem byla izraelská společnost, jak řekl její mluvčí Maroš Stano pro Českou televizi.
Ministři hospodářství a zahraničních věcí však monitorují situaci, dodal Stano.