Trump blokuje plány na další protiruské sankce; ruské akcie i rubl letí nahoru
17. dubna 2018 Redakce AC24 Ze světa 6207 0
thumbnail
Jaké by mohlo být druhé kolo ekonomických sankcí uvalených na Moskvu kvůli otrávení bývalého ruského špiona Sergeje Skripala, to už nás nemusí trápit kvůli Bílému domu, který, jen co si v pátek vyhrál s koordinovaným raketovými útokem na Sýrii, tak svůj poslední plán na další kolo sankcí „dal k ledu“. Ty sankce byly vypracovány v posledních týdnech jako součást menu připravené jako potenciální odvetná opatření v případě dalšího chemického útoku v Sýrii nebo jiného provokativního chování Ruska.
 

Trump si v březnu stěžovat, že neměl k dispozici volbu připravenou jako odvetu po útoku malého rozsahu chemickými zbraněmi v Sýrii.

Washinton Postu nebylo jasné, zda se americká velvyslankyně u OSN Nikki Halley jen přeřekla nebo překročila své kompetence, když se v neděli vytasila s tím, že už se chystají další sankce, nebo zda za tuto chaotickou komunikaci může „vnitřní zmatek“ v Bílém domě.

V pondělí prezident Trump dupnul na brzdu předběžnému plánu na uvalení dalších ekonomických sankcí na Rusko, čímž vycouval z nedělního oznámení americké velvyslankyně ve Spojených národech Nikki Haley, které Kreml okamžitě odsoudil jako „mezinárodní ekonomické nájezdy.“

Přípravy na potrestání Ruska za jeho podporu vlády syrského prezidenta Bašára al-Assada kvůli údajnému chemickému útoku na Sýrii Bílý dům konsternovaly. Haley řekla CBS New v pořadu Tvář národa, že sankce na ruské společnosti, které stojí za zařízeními spojenými s Assadovým údajným útokem chemickými zbraněmi, v pondělí oznámí ministr financí Steven Mnuchin.

Ale zatímco činitelé v Moskvě odsuzovaly plánované sankce jako přehnané, tak se Trump v neděli sešel se svými národně bezpečnostními poradci a řekl jim, že ho štve, že ty sankce někdo oficiálně vybalil, protože jemu se jejich nasazení nelíbí, oznamuje několik lidí s tímto plánem obeznámených.

Činitelé administrativy řekli, že o těchto sankcích se vážně uvažovalo spolu s dalšími opatřeními, které by mohly být proti Rusku přijaty, ale řekli, že Trump nedal konečné schválení k jejich realizaci. Činitelé administrativy v pondělí řekli, že je nepravděpodobné, že by Trump jakékoliv dodatečné sankce schválil bez nějaké další spouštěcí události ze strany Ruska, kdy tuto strategii popisovali jako vyčkávací strategii.

Chvilku po komentáři Halley na CBS oznámila Trumpova administrativa ruské ambasádě ve Washingtonu, že ty sankce se ve skutečnosti nechystají, uvedlo v pondělí ruské ministerstvo zahraničí.

Trumpův tým se rozhodl veřejně oznámení Haley označovat za chybné prohlášení. Tisková tajemnice Bílého domu Sarah Huckabee Sanders v pondělním v prohlášení uvedla: „O dalších sankcích na Rusko uvažujeme a rozhodnutí bude přijato v blízké budoucnosti.“

Každopádně však USA Moskvu informovaly krátce po oznámení Haley, že se žádné nové sankce neblíží.

Činitelé administrativy v pondělí řekli, že je nepravděpodobné, že by Trump schválil bolestivější kárné sankce proti Rusku, nedojde-li k jiné spouštěcí události.

Sarah Huckabee Sanders ale v prohlášení řekla, že „Uvažujeme o dalších sankcích na Rusko a rozhodnutí bude přijato v blízké budoucnosti.“

Tyto zprávy okamžitě obrátily poklesy rublu a ruských akcií z poslední doby.

Jenž po tomhle bude Trump muset humanitárně bombardovat atomovkami Sibiř, aby dokázal, že není ruský agent.

Zdroj: zerohedge.com

 
Loading...
loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor