Velká útočná skupina letadlové lodi Harry S. Truman, križník a torpédoborci se blíží k břehům Sýrie
11. dubna 2018 Redakce AC24 Ze světa 10654 0
thumbnail
Z námořní základny v Norfolku vyrazila americká letadlová loď Harry S.Truman doprovázená křižníkem, torpédoborci a dalšími doprovodnými loděmi. Letadlovou loď doprovází křižník USS Normandy s řízenými střelami Tomahawk, torpédoborci USS Arleigh Burke, USS Bulkeley, USS Forrest Sherman a USS Farragut. Torpédoborci USS Jason Dunham a USS The Sullivans se připojí později.

 

 

Na palubách lodí útočné skupiny je 6.500 námořníků a letecká skupina. Během první části přesunu spolu s americkou skupinou popluje německá fregata FGS Hessen. Německá fregata již v roce 2010 uskutečnila krátkou misi s Harry S. Trumanem.

Je to první velké nasazení letadlové lodě Harry S. Truman. Úkolem skupiny válečných lodí bude udržovat bezpečnost v oblasti Středozemního moře u břehů Sýrie společně se spojenci a partnery a reagovat na krizové situace v Evropě a na Blízkém východě.

Harry S. Truman nahradí útočnou skupinu letadlové lodi USS Theodore Roosevelt, která minulý měsíc dokončila čtyřměsíční nasazení na Blízkém východě a působí v západním Pacifiku.

Letadlová loď Harry S. Truman byla nasazená naposledy na Blízkém východě v roce 2015, kdy se připojila k protiislámské misi.

Informace o nasazení skupiny letadlových lodí se objevily na základě zpráv o použití chemických zbraní v syrském městě Dumy. Západní země obvinily z incidentu Damašek.

V analytickém středisku podotýkají Stratfor, že letadlová loď bude potřebovat zhruba týden na plavbu do středomořského regionu.

Americký department oznámil, že studují možnost "vojenské reakce" na akci syrských vládních sil. V pondělí Donald Trump řekl, že rozhodne o opatřeních vůči Sýrii v příštích 48 hodinách.

Zároveň ruské Centrum pro usmíření bojujících stran (CPAP) odmítlo informace o používání chemických zbraní ve východním Gutu. Odborníci organizace navštívili místo údajného incidentu a nenalezli stopy toxinů. V místních nemocnicích podle CPVC neexistují ani pacienti s příznaky typickými pro toxické látky.

Moskva varovala Washington před nepřátelskými akcemi, které mohou mít dalekosáhlé následky. Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov varoval, že systém vzdušné obrany sestřelí americké rakety, pokud cílem bude ruská armáda.

Zdroj: stripes.com, pz.cz

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor