Rozhodne-li se prezident USA Donald Trump pro použití síly v Sýrii jako odpověď na „chemický útok“ ve městě Dúma, bude Washington muset zasadit silnější úder, než před rokem. O tom je přesvědčen expert Centra pro novou americkou bezpečnost Nicolas Heras. Ve svém článku pro Foreign Policy expert podotýká, že loňské americké raketové útoky na leteckou základnu Šajrat nedosáhly svého cíle a letadla syrské armády z tohoto letiště vzlétala pouhých několik hodin po útoku.
Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.SouhlasímNesouhlasímOchrana osobních údajů
Kromě toho, jak tvrdí Heras, zůstaly „zásoby chemických zbraní" v Damašku nedotčené a vládní síly v jejich použití pokračovaly.
„Aby byly Bašáru Asadovi způsobeny citelné ztráty, a aby byl dán podle názoru Trumpa dostačující signál, budou muset USA zaútočit na více cílů. Takovým způsobem, aby byly vojenské možnosti syrské armády podkopány," píše Heras.
Podle názoru experta mohou být cílem útoků vojenské objekty jak na východě, tak i na západě země.
Noviny The Washington Examiner dříve oznámily, s odvoláním na zdroj v Pentagonu, že americký torpédoborec USS Donald Cook opustil v pondělí přístav na Kypru a vydal se směrem k Sýrii. Podotýká se, že loď je vybavena 60 okřídlenými raketami Tomahawk.
V lednu 2016 oznámila Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) úplnou likvidaci syrského chemického arzenálu.
Damašek nejednou oficiálně potvrdil, že nevlastní chemické zbraně a odsuzuje jejich použití.
Ruský Generální štáb 13. března oznámil, že radikálové ve Východní Ghútě připravují provokaci s inscenovaným použitím chemických zbraní. Ruští vojáci vyslovili názor, že této provokace pak využijí USA jako záminky k útoku na Sýrii.