Zprávy o nasazení chemických zbraní ve východní Ghútě nejsou pravdivé a mají za cíl zmaření operace syrské vládní armády na vytlačení teroristů fronty Džeiš al-Islam z města Dúma, prohlásil náčelník ruského Střediska pro usmíření znepřátelených stran v Sýrii, generálmajor Jurij Jevtušenko. „Rozhodně tuto zprávu popíráme a prohlašujeme, že po osvobození Dúmy jsme připraveni tam okamžitě vyslat ruské odborníky na radiační, chemickou a biologickou obranu za účelem shromáždění údajů," řekl na brífinku.
Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.SouhlasímNesouhlasímOchrana osobních údajů
Generálmajor poznamenal, že zprávu o tom, že vládní armáda prý použila bombu s chlórem, začaly šířit nevládní organizace, včetně Bílé přilby.
Žádost o jednání se syrskou vládou
Bojovnici radikální skupiny Jaiš al-Islam, kteří obsadili město Dúma ve východní Ghútě, požádali syrskou vládu o vyjednávání, uvádí agentura SANA s odkazem na zdroj.
„Vláda zahájí jednání do dvou hodin," uvedla agentura.
Podle zdroje přišla příslušná žádost po masivních útocích radikálů během vojenské operace vládních sil. Také se uvádí, že vláda souhlasila s jednáním „s cílem záchrany civilistů a propuštění vězňů".
Vládní síly zahájily operaci v Dúmě poté, co bojovnici Jaiš al-Islam přerušili příměří a zahájili raketovou a minometnou palbu po centru Damašku a jeho okolí, což vedlo ke smrti sedmi lidí.
Kromě toho v pátek večer teroristé otevřeli palbu na humanitární koridor v Muhajam al-Wafedín. Syrské letectví reagovalo tím, že několikrát zaútočili na pozice radikálů.
Dúma zůstává poslední baštou teroristů ve východní Ghútě. Díky dohodám, kterých bylo dosaženo dříve, všichni bojovníci Failak ar-Rahmán a jejich rodiny byli schopni vystoupit z města do provincie Idlib a na začátku týdne skupina bojovniků Jaiš al-Islam opustila poslední město v Ghútě.