Když si většina lidí vybaví popáleniny, obvykle si je dávají do spojitostí s ohněm nebo něčím horkým. Je samozřejmě běžné, že ty bývají nejčastějšími příčinami poškození tělesných tkání, označovaných jako popáleniny; nicméně bývají i spáleniny způsobované sluncem nebo jinými zářeními, třením, elektřinou nebo chemikáliemi. Běžné nezávažné popáleniny je možné bezpečně a účinně ošetřit i s pomocí přírodních domácích prostředků. Popáleniny bývají charakterizovány stupněm, který udává míru poškození tělesných tkání.
Popáleniny prvého stupně způsobují zarudnutí a puchýře v epidermu (vrchní vrstvy pokožky). Druhý stupeň je rovněž charakteristický zarudnutím a puchýři, avšak týká se zasažení do větší hloubky kůže (dermis). Třetí stupeň poškozuje celou vrstvu kůže a obvykle vede k jejímu zjizvení, přičemž bývají poškozovány spodní vrstvy, tvořené tukem, svaly a kostmi.
Nejlepším domácím prostředkem pro léčbu a utišení popálenin je Aloe Vera. Protože její aktivní složka acemannen podléhá poměrně rychle zkáze, je potřeba dávat přednost čerstvým plátkům nařezaným z jejích listů. Tyto obklady zklidňují bolestivé popáleniny a často jsou schopné vyléčit i vážné popáleniny, ze kterých pak zůstávají jen malé nebo i žádné jizvy.
Dalším velmi účinným antiseptickým prostředkem je levandulový esenciální olej, který rovněž tlumí bolest a vyvolává rychlé hojení a také ještě zmenšuje jizvy. Jestliže je levandulový olej aplikován bezprostředně po spálení, pak se rána může zahojit i úplně bez jizvy. Při větším rozsahu popálení je potřeba napustit olejem gázu nebo krytí na ráně a vyměňovat je vícekrát po několika hodinách.
Výborným a v domácnostech velmi dobře dostupným prostředkem pro první pomoc při popáleninách je zředěný ocet. V tom případě je dobré překrýt popálené místo látkou navlhčenou octem. Tento obklad je potřeba často měnit – obzvláště když se bolest znovu stupňuje.
Dalším výborným domácím prostředkem je med – obzvláště neupravovaný, který mívá výborné antiseptické a hojivé vlastnosti. Výzkumy, prováděné v Indii, dokládají, že popáleniny ošetřené medem se hojí rychleji, s menší bolestivostí a jizvami.
Už po staletí se v Indii pro léčbu i těžkých popálenin používá pasta z popela bavlny. Ta se připraví tak, že se kus čisté látky nebo gázy spálí např. na pánvi. Takto vzniklý popel se smíchá s olivovým olejem, aby vznikla hustá černá pasta. Ta se rozetře na popálenou kůži, aby se na ní vytvořila celistvá lepivá vrstvička. Říká se, že bolest by měla v několika vteřinách zmizet a zeslábnou i doprovodné příznaky, jako je např. šok. Jakmile se bolest vrátí, je potřeba obnovit obklad a na ránu nanést další čerstvou pastu. Tento prostředek se aplikuje asi po dobu jednoho týdne – záleží to na závažnosti popálení.
Dalším odedávna užívaným léčebným prostředkem jsou slupky z brambor. Tyto zvlhčují kůži a mají navíc i antibakteriální vlastnosti, které napomáhají v léčení. I lékaři občas zjišťují, že obvazy s bramborovými slupkami působí na malá poranění účinněji než běžné způsoby ošetření.
Jiným domácím prostředkem na popáleniny může být směs ze tří stejných dílů mouky z ječmene, kurkumy a jogurtu. Tato mast se aplikuje přímo na postižené oblasti a ulevuje od bolesti a zároveň urychluje hojení.
Také olej s vyluhovaným měsíčkem lékařským nebo měsíčková mast se rovněž považují a výborný léčivý prostředek.
Při popáleninách i dalších poraněních napomáhají k vyléčení i vitamíny A, C a E. Zrychlit čas hojení a omezit zjizvení napomáhá i zinek.
Jako další, ale zdaleka ne poslední prostředek na popáleniny je dobré ještě uvést koloidní stříbro. To se vyznačuje skvělými antiseptickými vlastnostmi a hojivými účinky, napomáhá poškozeným tkáním k regeneraci. Nemocniční oddělení, která se specializují na popáleniny, používají obklady nebo masti s koloidním stříbrem. I těžké popáleniny se takto daří vyléčit natolik, že po nich zůstávají jen malé nebo žádné jizvy.
Upozornění: V případech jakýchkoliv těžkých popálenin je však nutné vždy neprodleně vyhledat profesionální lékařské ošetření.
Zdroj: naturalnews.com, Překlad: naturalmagic.cz
]]>