EU plánuje na sociálních médiích razii proti euroskeptickým „dezinformacím“
3. dubna 2018 Redakce AC24 Ze světa 2965 0
thumbnail
Brusel plánuje razii proti společnostem sociálních médií s obviněním z „falešných zpráv“, když se objevil skandál, v němž byl Facebook údajně zneužíván na pomoc kampaním populistů. Podle Financial Times varovala Evropská komise, že euroskeptické „dezinformace“ ohrožují a „podvrací naši demokracii“ poté, co se objevilo tvrzení, že ta sociálními médii posbíraná data o uživatelích pomohla posílit kampaně za Brexit a za zvolení Donalda Trumpa prezidentem, když podle nich směřovali svá poselství.

Evropský komisař bezpečnosti Jonathan King nařídil vytvořit tzv. „plán jasné hry“, pod jehož taktovkou budou fungovat společnosti sociálních médií během volebních období, kdy volá po odhalení informací o algoritmech použitých na prosazení určitých představ, vypátrání sponzorů takových obsahů a po restrikcích na sběr osobních dat k politickým účelům.

Ty „psychometricky cílené aktivity“ jsou jen „lehký náhled na to jak hluboce znepokojivé účinky mohou takové dezinformace mít na fungování liberální demokracie,“ uvedl King v dopise Marriyi Gabriel, tj. Komisařce EU pro digitální ekonomiku.

Když nedávno Breitbart News odhalily, jak této technologie v roce 2012 ke své prezidentské kampani použil Barack Obama, kdy na Facebooku získal přístup k informacím o „celém sociálním grafu“, tak si všímal i toho, že mediální reportáže o této „široce známé“ operaci sklízení dat byly jen „útržkovité nebo dokonce i oslavné“, aniž by přitom kdokoliv poukazoval, že by to mohlo představovat „dezinformace“ nebo „ohrožení demokracie“.

King v dopise z 19. března navrhl, aby EU před volbami do Europarlamentu příští měsíc sáhla k „daleko více společnosti svazujícímu přístupu“, než jen nějaká sebe-regulace, včetně „jasně a důkladně definovaných ukazatelů výkonnosti“.

„Je jasné, že ta hrozba kybernetické bezpečnosti, které čelíme, se mění ze systémů primárně určených k cílení poselství na systémy, které čím dál více využívají kybernetického vkládání smýšlení za účelem manipulace chování, prohlubování rozkolů ve společnosti, podvracení našich demokratických systémů a na zpochybňování našich demokratických institucí,“ píše.

Britští příznivci setrvání v Evropské unii se chytili některých novinových zpráv obklopujících Brexit, kdy pomocí sběru dat o důvěře v takováto tvrzení za využití úniků z analýz společnosti Cabridge Analytica a tvrzení osob, které samy sebe označovaly za „vynašeče“, aby cíleně propagovali, že Odhlasování odchodu z EU při referendu v roce 2016 byl podfuk a výsledek že je nelegitimní.

Guardian a Observer pak byli nuceni vydat odvolání jednoho z klíčových zdrojů svých zpráv o této záležitosti, který spojoval Cambridge Analytica s odhlasováním odchodu přes kanadskou firmu zvanou Aggregate IQ.

I následné reportáže od Guardian se ukázaly být falešné, až to vedlo k přiznání jedné z hlavních reportérek této povídačky – Carole Cadwallard – která přiznala, že tyto reportáže byly falešnými zprávami.

„Žádné přezkoumávání, ani centimetr textu ve sloupcích se jakkoliv nedovolovalo, aby poukazovalo, že kampaň za Setrvání v EU podváděla systém, dokonce i když některé ze skupin za Setrvání a jejich kampanisté dostali pokutu za nestoudně otevřené podfuky,“ uvedl minulý týdne šéfredaktor Breitbart London Raheem Kassam v článku zdůrazňujícím řadu porušení volebních pravidel kampaní Eurofilů.

Zdroj: breitbart.com

Loading...
loading...
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor