Nejstaršímu známému tvorovi na světě bylo 507 let, vědci ho omylem zabili
2. dubna 2018 Redakce AC24 Ze světa 5994 0
thumbnail
Vědci nechtěně zabili nestarší žijící stvoření světa. Teď, po důkladnějším přezkoumání, se ukázalo, že ten tvor byl ve skutečnosti starší, než se původně myslelo, a bylo mu 507 let. Dotyčný tvor byl určitým typem škeble, která žila v hlubokém moři zvaném oceán quahog. Objeven byl, když ho výzkumníci v roce 2006 živého vyvlekli tažnou sítí ze severního Atlantického oceánu poblíž Islandu.

Jak to vědci normálně dělají, hodilo toho tvora do mrazničky, to ale ještě nevěděli, jak až je starý. Teprve, když ho vědci v laboratoři Bangor University prostudovali, tak řekli, že mu je 400 let.

Tím tento živočich vstoupil do Guinnessovy knihy světových rekordů. Ale bohužel tento živočich, kterému vědci dali jméno Měkkýš Mingů, byl už zabitý. Své jméno tento živočich dostal podle čínské dynastie, která byla zrovna na trůně, když se tento živočich narodil.

Měkkýš byl ale o 100 let starší, než se původně myslelo

Když vědci tohoto živočicha přezkoumali pomocí daleko rafinovanějších metod, tak zjistili, že byl o 100 let starší, než si vědci mysleli původně. Dr. Paul Butler z Fakulty věd o oceánu přiznal, že se při prvním pokusu určit věk tohoto tvora spletli. Vyzradil, že s publikací svých zjištění příliš spěchali, ale teď už jsou si jisti, že věk určili správně.

Schránka té škebli z quahog během letních měsíců, kdy je tam spousta potravy a počasí je obecně teplé, přirůstá každý rok o jednu vrstvu. To znamená, že když se skořápka rozřízne vedví, tak mohou vědci snadno spočítat letokruhy, stejně jako by to udělali u stromu. I stromy se dají datovat podle letokruhů v kmeni.

Tento měkkýš byl naživu už, když Kolumbus objevil Ameriku

Ty růstové letokruhy se obecně nacházejí na dvou místech; jsou vnějšku skořápky a jsou i v pantu zavírání skořápek, kde se obě poloviny skořápky setkávají. Vědci si myslí, že ten pant je nejlepším místem k počítání letokruhů k určení věku živočicha. Je to kvůli skutečnosti, že vnější vlivy se do vnitřku pantu nedostanou. Výzkumníci tedy spočítali kruhy v pantu, aby dospěli k původnímu datu. Řekli však, že kvůli faktu, že měkkýš byl tak starý, tak bylo mnoho kruhů stlačených. Když se podívali podruhé na vnější skořápku a spočítali kruhy, tak zjistili, že jich bylo více. To znamená, že ten měkkýš se zrodil roku 1499. Tomu tvorovi bylo tedy sedm, když Kolumbus objevil Ameriku, a narodil se dávno předtím, co si Jindřich VIII v roce 1509 vzal svou první manželku Kateřinu Aragonskou.

Vědci řekli, že dovedou studiem vrstev takovýchto škeblí objevit, co se dělo s vodními masami před mnoha tisíci lety, a jaké byly teploty moří. Také docent z dánské univerzity Jan Heinemeier pomáhal s datováním Měkkýše Mingů. A ten řekl, že skutečnost, že se jim podařilo spatřit a přezkoumat 507 let starého živočicha, je fascinující. Je to jedna z nejvíce vzrušujících věcí, kolik se toho můžete při studiu takových škeblí dovědět. Je jen mrzuté, že to zabili a už to není schopné dále žít a dosahovat vyššího věku.

 

 

 

Loading...
loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor