Ruský prezident se ve svém průlomovém projevu, o kterém média mainstreamu nepřestávají psát, nezmínil o všech ruských zbraních, které mění hru. Prezidentův projev prostě nemohl zahrnout všechny ty četné průlomy ve vojenských technologiích, kterých Rusko v poslední době dosáhlo. Některé ze systémů na špici doby sice už existují, nejsou však ještě v operačním nasazení.
Existuje i varianta robota Něrechta pro dopravu nebo pro dělostřelecký průzkum. Tento systém se skládá z kompaktního vylehčeného šasi a z trupu k namontování speciálního vybavení. Využívá se k ničení obrněných bojových prostředků. Tohoto robota lze rovněž využít k dopravě a k průzkumu. Něrechta může být v provozu po boku dronů. K výbavě těchto zbraní mohou patřit i kulomety Kord či Kalašnikov, automatické granátomety AG-30M a protitankové raketové systémy.
Biomorfní (čtyřnohý) 400 kg robot Lynx bude vybaven kulometem a protitankovými řízenými střelami, a ten bude moci fungovat v městských a průmyslových oblastech, na asfaltu, dlažbě, dřevě, písku i na nezpevněných cestách. Pro něj nebude existovat téměř žádný nepřístupný terén včetně ledu, nízkých porostů, sněhu nebo mělké vody. Lynx může po rovném terénu kráčet až 15 km/h rychlostí a v neschůdném terénu 10 km/h.
Rusko už používá robotických bezpečnostních strážců k zajištění strategických míst včetně sil mezikontinentálních raket. Tato vozidla jsou ozbrojená kulomety a automatickými granátomety (s přesným dostřelem 400 metrů), které dovedou zjistit cíle i v noci, přičemž zůstanou neviditelné, během pohybů kolem perimetru hlídané lokality. Strategické jaderné raketové základny jsou od roku 2017 střeženy Mobilními robotickými komplex (MRC) konstruovanými k detekci a ničení stabilních i pohybujících se cílů. Existuje však mnoho dalších robotů v různých stadiích vývoje, kteří jsou už blízko k operačnímu nasazení. Robotizace ruských ozbrojených sil je jasným trendem a není to jediný trend.
Znovu byl oživen Projekt 1155 pěti torpédoborců Udalov vyzbrojených dalekonosnými křižujícími střelami Kalibr, které jim poskytnou schopnost jak ničit lodi, tak cíle v hlubokém vnitrozemí. Prestižní ruské noviny Izvestija právě ohlásily, že na tyto lodi už takové zbraňové systému instalovali, čímž to teprve začalo a to vyzbrojování potrvá do roku 2022. Daný program Námořnictvu silně zvýší jak údernou sílu, tak schopnost projekce síly.
Ruské pro radary neviditelné bomby jsou už ve službě a rozbíjí teroristické cíle v Sýrii. Klouzavý pumový zásobník Drel přiveze 15 samonaváděcích samostatných zabijáků, kdy každý váží asi 20 kilogramů. Tato zbraň neporušuje mezinárodní konvenci zakazující klastrové pumy. Tato bomba, ač bez motoru doplachtí potichoučku k cílům desítky kilometrů daleko.
Chlubí se operačním dosahem po vypuštění z nosiče 30 km. Jednotlivé kusy submunice si pak mohou na místě odchytit až deset tanků – tedy skoro dvakrát tolik, co jejich nejbližší konkurent americká AGM-154. Svůj cíl si umí najít, i když nebude produkovat žádné infračervené záření. Systém rozpoznávání mezi přáteli a nepřáteli zabrání, aby to i ve zmatečné bojové situaci zasáhlo špatné cíle.
Letos na výstavě Army-2018 uvidíme lehký letoun poháněný vodíko-vzdušným motorem. Toto fórum by mělo být uspořádáno 21.-26. srpna. Koncept za tímto motorem je znám jako „Elektrické letadlo,“ které využívá jako zdroj pohonu palivové články produkující elektrickou energii bez spalovacího procesu. Použitým palivem je vodík, jehož energie se přeměňuje na elektrickou. Takové letadlo může zůstat ve vzduchu strašně dlouhou dobu a přitom je nesmírně levné. Ještě žádné jiné zemi se nepovedlo dostat takové letadlo do operačního nasazení. Lze ho využívat pro různé četné mise jak ozbrojenými silami, tak bezpečnostními agenturami.
Od té doby, kdy Moskva zahájila svou operaci v Sýrii, je nejčastěji kladenou otázkou mezi vojenskými experty a znalci: „Má Rusko opravdu nadřazené vojenské technologie?“ A jako odpověď jsme často slyšeli: „Kdepak, nemá, není v tom nic sofistikovaného a všechno je to jasně zastaralé.“ Ale v poslední době se vynořuje více důkazů ilustrujících, že Rusko je ve skutečnosti vůdcem ve vojenských technologiích a skoro každý den vychází na povrch další informace potvrzující tento fakt.
A mohly by snad takové průlomy na špici doby, které jsou takovým brkem ve vojenském klobouku, být produkovány vojenským sektorem ekonomiky, přičemž by to bylo izolováno od zbývajících odvětví? To je přeci dne nemyslitelné, zvláště vzhledem k tomu, kolik toho bylo vykonáno v přenosech z obranného průmyslu do civilního sektoru ekonomiky. Západní sankce byly velice nápomocny v rychlém procesu náhrady Západních technologií řešeními „provedenými v Rusku“. Tyto vojenské technologie přesměrované do civilního sektoru nevyhnutelně oživí celou ruskou ekonomiku.
Západ toužil Rusko uvrhnout do stavu zaostalé země na kolenou. Byla to ale strategická chyba, která jej naopak podnítila, aby se vyšplhalo výš a převzalo vedení ve špičkových technologiích této soutěže, čímž USA a jejich spojence odstrčilo jako ty zaostávající.
Zdroj: zerohedge.com