U amerických katolíků se projevují příznaky znechucení z papeže Františka
10. března 2018 Redakce AC24 Ze světa 3172 0
thumbnail
Pětiletka Františkova pontifikátu je ve znamení „projevů rostoucího znechucení“ s pontifikem, jaké se podle v úterý zveřejněné zprávy Pew Research Center projevují mezi americkými katolíky. Ač velká většina amerických katolíků na tohoto argentinského papeže pohlíží příznivě, tak je tu trend rostoucí odtažitosti vůči Františkovi, kdy rostoucí počet jich říká, že na Františka pohlíží nepříznivě, protože je „přehnaně liberální a naivní,“ odhaluje Pew.
 

Během posledních čtyř let se počet katolíků, kteří s papežem nesouhlasí, více než zdvojnásobil ze 4 procent v roce 2014 na 9 procent v roce 2018.

Mezitím procento amerických katolíků, kteří se za stejné období hlásí k „příznivému“ pohledu na papeže Františka, spadlo o jedno procento, což je propad z 85 procent v roce 2014 na 84 procent dnes.

Počet amerických katolíků, kteří si myslí, že papež František představuje pro římskokatolickou církev významnou pozitivní změnu oproti svým předchůdcům papeži Benediktovi XVI. a Janu Pavlu II. spadl za tři roky 2015 až 2018 podle zjištění Pew o jedenáct procent. V roce 2015 podstatná část katolíků (69 procent) říkala, že Františkův pontifikát představuje „významnou změnu k lepšímu“, zatímco v roce 2018 počet vyjadřujících takovýto názor spadl na jen něco přes polovinu (58 procent).

Během tohoto tříletého období se počet amerických katolíků, kteří vyjadřují protikladný názor – že František představuje „významnou změnu k horšímu“ – více než zdvojnásobil, z pouhých 3 procent v roce 2015 na 7 procent v současnosti.

Podíl amerických katolíků, kteří papeže Františka popisují jako „přehnaně liberálního“, vystřelil nahoru z 19 procent v roce 2015 na 34 procent v roce 2018, přičemž počet těch, co ho považují za „naivního“, vyrostl za stejné období z 15 procent na 24 procent.

Američtí katolíci při hodnocení práce, jakou papež odvádí, mu všeobecně dávali horší známky, než to dělali předtím během jeho pontifikátu.

Např. ohledně toho, zda je efektivní při šíření katolické víry, počet těch, co říkají, že pontifik odvádí „výbornou“ nebo aspoň „dobrou“ práci, spadl z 84 procent v roce 2015 na dnešních 70 procent. Počet těch, co dávají za jeho práci v této oblasti známku „dostatečnou“ nebo „nedostatečnou“ vyrostl za stejné období z 10 na 25 procent.

Něco podobného se projevuje i ohledně mínění lidí o tom, jak si papež vede ohledně tradiční morálky, kdy počet těch, co hodnotí jeho práci výbornou nebo dobrou spadl o deset procent, z 80 procent na 70 procent, a ti, co ho hodnotili dostatečnou nebo nedostatečnou se v posledních třech letech v počtu zdvojnásobili z 13 procent na 26 procent.

Rozdělíme-li americké katolíky podle politického přesvědčení, tak ty rozdíly začnou být ještě zřetelnější, kdy katoličtí Republikáni na papeže v nepříznivém světle pohlíží daleko více, než na papeže pohlíží Demokraté.

Většina amerických katolických Republikánů (55 procent) např. dnes na papeže pohlíží jako na „příliš liberálního“, zatímco toto procento před jen třemi lety nebylo ani poloviční, když bylo na pouhých 23 procentech. Ve stejné demografické skupině se počet těch, co považují Františka za „naivního“ také zdvojnásobil z 16 procent v roce 2015 na 32 procent v současnosti.

Avšak i mezi katolickými Demokraty je trend vyjadřovat se k papežovi se zklamáním. Počet těch, kdo na Františka pohlíží jako na „příliš liberálního“, vzrostl od roku 2015 z 16 na 19 procent a podíl těch, co na něj pohlíží jako na „naivního“ rovněž za stejné období vzrostl ze 14 na 18 procent.

Thomas D. Williams

Zdroj: breitbart.com

sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor