Nové ruské jaderné zbraně: Od hypersonických střel po ponorky bez posádky
9. března 2018 Redakce AC24 Ze světa 5537 0
thumbnail
1. března prezident Putin přednesl svůj výroční projev o stavu země k Ruskému federálnímu shromáždění a odhalil při něm šest nových strategických zbraňových systémů na technické špičce doby. Tyto pokročilé zbraně jsou podle Putina založeny na unikátních technologických úspěších. Jedním z nich je „malá, vysoko-zátěžová jaderná energetická jednotka,“ která umožňuje vývoj „systémů strategických jaderných zbraňových systémů s raketami s jaderným pohonem.“
 

Je to „nízkoletící, kradmá (radary neviditelná) střela nesoucí jadernou hlavici. Ta má téměř neomezený dosah, nepředvídatelnou dráhu letu a schopnost obletět dosahy obranných zbraní. Je neviditelná pro všechny existující i výhledové systémy proti střelám a všem protivzdušným obranným systémům.“ Tato střela dovede manévrovat tak dlouho, jak bude nezbytné.“ Úspěšně byla odpálena na Centrálním raketovém cvičišti koncem roku 2017.

Systém hypersonických letounových střel s vysokou přesností Kynžál. Tato střela letí hypersonickou rychlostí 10 krát větší než rychlost zvuku; přitom během všech fází své letové trajektorie umí také manévrovat, což jí rovněž umožní překonat protiletecké a proti raketové obranné systémy a donést jaderné a konvenční bojové hlavice na vzdálenost přes 2 000 kilometrů. 1. prosince 2017 byly tyto systémy nasazeny do služby ve zkušebním provozu na letištích ruského Jižního vojenského okruhu.

Mezikontinentální jaderné podmořské plavidlo, které dovede plout v ohromných hloubkách mezi kontinenty při rychlostech mnohonásobně vyšších, než jsou rychlosti nejen ponorek, těch nejpokročilejších torpéd a všech druhů povrchových plavidel, včetně některých z těch nejrychlejších. Tato plavidla mohou nést buď konvenční, nebo jaderné bojové hlavice. Inovativní jednotka s jaderným pohonem pro toto podmořské plavidlo dokončila testovací cyklus v prosinci 2017.

Systém strategických hypersonických střel Avangard – úspěšně otestovaná jednotka kluzákového křídla schopná interkontinentálních letů supersonickou rychlostí překonávající 20 Machů. Po křižující dráze letící kluzákový blok dovede létat na mezikontinentální vzdálenosti s intenzivním využíváním manévrů – jak do stran, tak nahoru a dolů, prakticky ve stavu vytváření plazmy. Teplota na jeho povrchu dosahuje 1 600 – 2 000 °C.

Supertěžká mezikontinentální balistická raketa Sarmat, o hmotnosti přes 200 tun s krátkou fází raketového vznosu, což stěžuje její zachytitelnost protiraketovými obrannými systémy. Ta je vybavena širokou škálou mohutných jaderných hlavic, včetně hypersonických a těmi nejmodernějšími prostředky vyhýbání se protiraketovým systémům. Sarmat nemá prakticky žádné omezení dosahu.

Navíc jsou ruská vojska od roku 2017 vyzbrojována laserovými zbraněmi. [quote align="center" color="#999999"]

„Nechci odhalovat další podrobnosti. Ještě na to nedospěl čas. Experti všech pochopí, že se ruské obranné kapacity se s takovou výzbrojí zněkolikanásobují,“ řekl Putin s dodatkem, že „ve vývoji je toho ještě daleko více,“ než můžeme odhalit, „ale i to prozatím stačí.“[/quote]

Tyto odhalené zbraně už podstoupily státní zkoušky, byly předány do služby a jsou nasazeny do bojové služby ve zkušebním režimu. Těchto systémů se bude používat ke dvěma hlavním účelům:

Zničit strategické rakety potenciálního agresora v různých výškách;

Umožnit strategickým jaderným silám vést údery pomocí vzdušných, aerokosmických a podmořských nosičů. Těchto nosičů se použije k překonání raketové obrany a způsobí se nepřijatelné škody ozbrojeným silám a infrastrukturám nepřítele. Ty dovedou zasáhnout různé cíle přímo v srdci nepřátelského území, aby zničily letecká seskupení, pobřežní opevnění, velitelská ústředí, případně i soustavy satelitů a další cíle.

Zdroj: southfront.org

sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor