Pokud věříte, že například přistání na Měsící byl fake, mohou za to vaši rodiče, zjistili vědci
7. března 2018 Redakce AC24 Ze světa 4343 0
thumbnail
Výzkumníci z Univerzity v Kentu tvrdí, že lidé, kteří věří v konspirační teorie, s největší pravděpodobností vyrůstali v absenci pozitivního rodičovství. Vědci dospěli k závěru, že nedostatek pozitivního rodičovství může způsobit, že z dětí vyrostou dospělí s divnými světovými názory a politickými postoji.
 

Nový výzkum tvrdí, že lidé, kteří měli špatné dětství, si vyvinuli ‚úzkostlivý styl přístupu‘ a mají s větší pravděpodobností sklon věřit, že přistání na měsíci byl fake nebo že 11.9 byla práce zevnitř.

The Mail Online hlásí:

[quote align="center" color="#999999"]


(Na obrázku – DIANA BYLA ZAVRAŽDĚNA, SVĚT ŘÍDÍ REPTILIÁNŠTÍ MIMOZEMŠŤANÉ, PŘISTÁNÍ NA MĚSÍCI BYL FAKE)[/quote]

Ricky Green a profesorka Karen Douglas z Fakulty psychologie na Univerzitě v Kentu ve dvou studiích zjistili, že těmto lidem s větší pravděpodobností při startu do života chyběli rodiče.

V první studii se výzkumníci podívali na 246 účastníků.

Zjistili, že ‚účastníci s více úzkostlivým stylem přístupů vykazovali vyšší tendenci věřit konspiračním teoriím,‘ jak napsali do svého článku publikovaného v žurnálu Osobnosti a individuální rozdíly výzkumníci vedení Dr. Greenem a Dr. Douglas.

‚Dále, tento vztah zůstával významný, i když se braly v úvahu i další známé prediktory poukazující na víru v konspirace,‘ napsali tito výzkumníci.

I další proměnné jako pravicové autoritářství, meziosobní důvěra a demografické faktory rovněž zvyšovaly sklon věřit konspiračním teoriím.

Ty však byly méně významné než účinek nešťastného dětství.

Ve druhé studii se výzkumníci podívali na 230 lidí a zjistili, že osoby s úzkostlivým stylem přístupů měli větší sklon věřit v určité konspirační teorie a konspirační teorie o skupinách.

‚Současné studie přispívají k té hromadě výzkumů prediktorů v rozdílech mezi lidmi poukazujících na víru v konspirace, na čemž se ukazuje, že víra v konspirace by do jisté míry mohla mít kořeny v zážitcích z raného dětství,‘ napsali tito výzkumníci.

Předchozí výzkum poukazoval, že konspiračním teoriím věří lidé, kteří prohráli volby nebo ztratili vliv.

Podle Josepha Uscinského, autora knihy ‚Americké konspirační teorie,‘ lidé, kteří něco ztratili, hledají konspirační teorie k ‚vysvětlení těchto ztrát.‘

Uscinski v rozhovoru s magazínem Time řekl, že to lze pozorovat na popularitě určitých konspiračních teorií při změnách prezidentů.

Např. když byl u moci prezident George W. Bush a Dick Cheney viceprezidentem, byly tu teorie, že Iráckou válku zosnovala ochranná společnosti Blackwater, aby získala ropu.

A když byl do úřadu zvolen Obama, objevily se konspirace kolem místa jeho narození.

Někteří lidé věří, že prezident Obama se narodil v Keni a ne na Havaji – přestože prezident Obama zveřejnil svůj rodný list dokazující, že se opravdu narodil na Havaji.

Kromě toho, že sklon věřit konspiračním teoriím mají lidé odstrčení od moci, jsou s vírou v ně spojeny i určité demografické faktory.

Studie zveřejněná v březnu např. zjistila, že nežít v manželství, patřit k určité etnické menšině (např. k afroameričanům nebo Hispáncům) a nízká návštěvnost kostela jsou spojeny s vírou v konspirace.

Navíc lidé s nízkým příjmem na domácnost v průměru na 47 193 $ (965 000 Kč) s větší pravděpodobností věřili konspiračním teoriím, více než ti, co měli vyšší příjem domácnosti než 63 824 $ (1 305 000 Kč).

K dalším možným důvodům, proč lidé věří v konspirační teorie, patří to, že jim to dodává pocit ‚obzvláštnosti‘.

[quote align="center" color="#999999"]

(Na obrázku – Byl výraz „konspirační teoretik“ označením, které popularizovala CIA, aby zabránila kritickým myslitelům v kladení otázek o zavraždění JFK? V memorandu zvaném „Vzdorování kritice Warrenovy zprávy“ stanovuje CIA výraz „konspirační teoretik“ jako zbraň využitelnou proti komukoliv, kdo klade otázky ohledně tajných aktivit a programů vlády.)[/quote]

Niamh Harris

Zdroj: wire.com

sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor