Senátor Lindsey Graham se od amerického prezidenta Donalda Trumpa dožaduje, aby se nebál konfrontace s Ruskem a zavedl nad Sýrií bezletovou zónu. Potom podle Grahama konečně nadejde čas k sesazení syrského prezidenta prostřednictvím místních zástupných armád.
„Když Sýrii ponecháte v rukou Ruska a Íránců, tak ta válka nikdy neskončí. A našim přátelům v Izraeli a ve světě to ubližuje,“ řekl v neděli Graham v pořadu ‚Tvář národa‘ na CBS News poté, co se vrátil ze své cesty po zemích Středního východu včetně Izraele a Jordánska.
Graham naveden otázkou tazatelky Margaret Brennan o „chemických zbraních, kterých přeci Assadův režim nadále používá,“ opakoval tvrzení převzatá od prohlášení Bílého domu z tohoto dne, že ruské tryskáče bombardují civilisty ve východní Ghoutě, tj. na předměstí Damašku okupovaném teroristy Al-Nusra.
„Co bych v Sýrii rád viděl, by byla bezletová zóna,“ řekl Graham. „A mohli bychom vycvičit Syrské demokratické síly (SDF), aby sesadily Assada. A říci Rusům a Íráncům, budete-li tyto lidi bombardovat, přivodíte si sami škodu.“
„Nikdy nedosáhnete dohody v Ženevě, dokud bude na bojišti Assad vítězit,“ řekl. „Naše politika v Sýrii je naprostý binec. My jsme od své povinnosti obkličovat Rusko a Írán a Sýrii – tedy skutečné hrozby tohoto regionu – dezertovali.“
„Pokud nevyžene Írán a nepřijdeme v Ženevě s dohodou, která dá Sýrii zpět Syřanům, tak ta válka nikdy neskončí,“ varoval. „Takže, pane prezidente, není to jen o porážce ISIS.“
Graham, který zasedá v Senátní komisi ozbrojených služeb, se už předtím dožadoval, aby Pentagon vyhlásil podporu svým zástupných SDF, aby provedly ofenzivu proti vládě prezidenta Bašára Assada. V SDF dominují kurdské separatistické Lidové ochranné jednotky (YPG), s nimiž vede americký spojenec v NATO Turecko bitvy v severozápadním syrském kantonu Afrin.
Nová válka s Libanonem?
Graham rovněž dělal narážky na zopakování izraelské invaze do Libanonu jako v roce 2006, kdy se neúspěšně pokusil zničit hnutí odporu Hezbollah, přičemž tvrdil, že americká politika v tomto regionu „dožene Izrael do války.“
„Poslední věcí, na kterou teď myslím je mírový proces,“ řekl, když se ho ptali, zda by snížení bezpečnostní prověrky pro Trumpova zetě Jareda Kushnera mohlo překazit izraelsko-palestinské rozhovory. „Za chvíli máme na krku válku mezi Izraelem a Hezbollahem v jižním Libanonu. Írán vítězí a my prohráváme.“
„Jordánský král je v obležení, protože my, jako Spojené státy, nemáme žádnou politiku vůči rusko-íránské ose,“ řekl Graham. „Jižní Libanon je raketovou odpalovací základnou proti Izraeli. Oni vyvíjí přesně naváděné zbraně, takže bych se spíše soustředil na ohrazování Íránu, než abych tlačil na nějaký rozvrácený mírový proces.“
Izraelská vláda opakovaně tvrdila, že Írán v Sýrii buduje základny k útoku na jejich území, čehož využívala k ospravedlnění leteckých a raketových útoků na syrské síly bojující proti teroristům.
„Ty živly z Hezbolláhu, když je zásobuje Írán, mají přes 100 000 raket namířených na Izrael,“ tvrdil Graham. „Pokud nepřijdeme s nějakou strategií proti Íránu, tak už dost brzy doženeme Izrael do války, když ty živly Hezbollahu jsou v jižním Libanonu.“
Hezbollah je jedním z nejvěrnějších spojenců Sýrie ve válce proti Al-Kaidě a ISIS.
Graham je jedním z několika prominentních Republikánů, kteří veřejně odmítli hlasovat ve volbách 2016 pro Trumpa, když budoucí prezident sliboval zlepšení vztahů s Ruskem. Tím kontrastoval s Demokratickou kandidátkou Hillary Clinton, která hrozila, že nad Sýrií uvalí bezletovou zónu, i přes riziko války s Ruskem.
Niamh Harris