Putin: Rusko nikdy nevydá své občany v souvislosti s ovlivněním amerických voleb
5. března 2018 Redakce AC24 Ze světa 3115 0
thumbnail
Ruský prezident Vladimir Putin se vyjádřil, že Rusko „nikdy“ nevydá žádného z 13 tamních občanů, jejichž USA obvinily v souvislosti se snahami ovlivňovat výsledek prezidentských voleb ve prospěch jejich pozdějšího vítěze Donalda Trumpa. Uvedl to v rozhovoru pro NBC News a dal tím najevo, že existuje malá pravděpodobnost, že se Rusové někdy postaví před soud.

 

 

„Nikdy. Nikdy. Rusko nevydá nikomu žádného ze svých občanů,“ řekla ruská hlava státu.

Putin se v rozhovoru také vyjádřil, že k dané situaci nebude mít velmi co říci, pokud Spojené státy neposkytnou „nějaké materiály, detaily a data“.

Rusko je podle něj „připraveny se ně podívat a popovídat se o nich“. Prezident zároveň zdůraznil, že ruská vláda neměla žádnou roli v řízení obviněných Rusy, aby jednali proti USA.

„Vím, že nezastupují Rusko ani ruské úřady,“ uvedl a dodal, že netuší co přesně daní lidé dělali.

Spojené státy s Ruskem nemají smlouvu o vydání občanů a nemohou zemi přesvědčit, aby jim své občany vydala. Vydání Rusů do zahraničí brání i klauzule v ruské ústavě, která tento krok zakazuje.

Úřad speciálního vyšetřovatele ruského zasahování do amerických prezidentských voleb Roberta Muellera vznesl proti 13 Rusům a třem ruským společnostem obvinění minulý měsíc.

V 37 stránkové obžalobě uvádí, že daní ruští pracovníci pracující pro Internetovou výzkumnou agenturu používali falešné identity na sociálních sítích, vystupovali na internetu jako Američané a jejich hlavním záměrem bylo „podněcovat konflikty v rámci politického systému Spojených států“.

Ruské koření těchto aktivit se údajně snažili zakrýt koupí prostoru na amerických serverech a používáním amerických poskytovatelů e-mailových služeb.

Zdroj: chicagotribune.com

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor