Nové závody ve zbrojení přeci začaly USA vycouváním ze smluv o raketách, tvrdí Putin
3. března 2018 Redakce AC24 Ze světa 4214 0
thumbnail
Ruský prezident Vladimir Putin popřel obvinění z obnovení závodů ve zbrojení nově odhaleným ruským jaderným odstrašením. To přeci udělal americký prezident Geogre W. Bush, když v roce 2002 zabil tu už 30 letou raketovou dohodu, řekl NBC. ...

 

 

Tento ruský vůdce v interview v pořadu „Megyn Kelly Today“ na NBC zavrhl tvrzení Západních médií, že zavedením těchto nových střel s jaderným pohonem včetně hypersonického Sarmatu signalizoval nové závody ve zbrojení. Ta alarmistická rétorika, která plní Západní mediální kanály, je jen další formou propagandy, řekl Putin.

„Z mého hlediska nejsou ti lidé, co říkají, že začala nová Studená válka, žádní analytici; to je pustá propaganda,“ řekl podle překladu NBC. Putin z konfrontační eskalace obvinil to, že Washington se roku 2002 stáhl z Dohody o zbraních proti balistickým raketám z roku 1972 (Smlouva ABM). „Pokud mluvíme o závodech ve zbrojení, tak závody ve zbrojení začaly přesně v tomto okamžiku.“

Byl to americký prezident George W. Bush, kdo se stáhl z Dohody ABM, která byla jedním z hlavních pilířů odpoutání a držela to skoro 30 let. Bush argumentoval, že tato dohoda překážela USA v možnostech své obrany před „budoucími útoky teroristů nebo ničemných států.“

V následujících letech pak USA Rusko obkličovaly svými instalacemi protiraketové obrany, kdy rozšiřovaly svůj protiraketový štít do Rumunska a Polska, kdy poprvé nasadily baterii dalekonosných protiletadlových systémů Patriot kvůli cvičení i do Litvy.

Soustřeďování amerických jaderných sil u ruského zápraží spustilo reakci Moskvy, která nasadila své nejnovější systémy Iskancer do své enklávy Kaliningrad s odvoláním na hrozbu ze strany amerických zařízení k odpalování raket nasazených v Polsku a Rumunsku.

Té cestě, která vedla ke konfrontaci, se šlo vyhnout, kdyby USA souhlasily se spoluprací na vypracování protiraketové obrany s Ruskem, což je nabídka opakovaně Moskvou předkládaná. Když to Washington odmítal, tak Putin řekl, že nemůže zůstat jen nečinně sedět.

Ruský prezident se uchýlil k tvrzení, že pořád ještě věří, že tyto dvě země by se měly soustředit na to, co by mohly dělat společně. Zmiňoval boj proti společným bezpečnostním problémům jako je terorismus.

„Velmoci by místo vytváření vzájemných hrozeb měly spojit své úsilí k obraně proti teroristům,“ řekl v rozhovoru s Kelly.

Kelly vytáhla téma spekulací, že tyto nové zbraňové systémy ještě neprošly žádnými úspěšným i testy. Takové povídačky ale Putin, který využil projevu o stavu země k odhalení těchto zbraní, však zavrhl.

„Každý z těch zbraňových systémů, o kterém jsem dnes diskutoval, dovede snadno překonat protiraketové obranné systémy a vyhnout se jim,“ řekl Putin s dodatkem, že ač „některé z nich bude ještě třeba doladit a dopracovat,“ tak další jsou už v bojové připravenosti. „Jeden z nich už je v plné bojové službě. Vojáci ho mají plně k dispozici,“ řekl ruský vůdce.

Zdroj: prisonplanet.com

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor