„Do jižního Libanonu opět přichází válka“ – Lindsey Graham varuje, že Izrael plánuje invazi
1. března 2018 Redakce AC24 Ze světa 3809 0
thumbnail
Podél izraelsko-libanonské hranice to vypadá na opětovné zopakování roku 2006. Přinejmenším to v úterý řekl reportérům senátor Lindsey Graham na tiskové konferenci s demokratickým senátorem Chrisem Coonsem, spolu s nímž sponzoroval návrh imigračního zákona k podpoře oběma stranami, který ale nezískal dost podpory jejich kolegů zákonodárců. Tato tisková konference byla svolána, aby sdělili podrobnosti o cestě delegace z obou stran na Střední východ z minulého týdne.

 

 

Graham z Jižní Karolíny reportérům řekl, že izraelští činitelé dali minulý týden zákonodárcům na návštěvě jasné na srozuměnou, že IDF potřebují v Jižním Libanonu vojenskou akci, když si tam Hezbollah pokračuje ve stavbě továrny na řízené střely budované v tomto regionu – kdy tuto továrnu údajně financuje podle Bloombergu Írán.

„Říkali nám, aniž by dali jasný termín, že bude-li tato hrozba pokračovat a oni si tam budou pořád dělat ty rakety, které dovedou zasáhnout jejich letiště a způsobit státu Izrael ještě spoustu dalších škod, tak se do toho budou muset pustit,“ řekl Graham.

Íránské rozhodnutí pomoci s financování této továrny je přímým důsledkem nedostatečné americké strategie k zamezování íránskému vlivu v tomto regionu. Tak je to, když prezident Trump a američtí vojenští velitelé, co mají na starosti bitvu proti ISIS, opakovaně říkali, že boj s agenty Íránu není součástí koaliční agendy.

A když je to tak, „tak Trumpa zkoušejí, co si mohou dovolit,“ řekl Graham.

Graham řekl, že hlavním požadavkem Izraele na setkání s vůdci této země bylo „munici, munici, munici, munici“ a diplomatickou podporu, až Izrael zaútočí na civilní cíle v Libanonu, v nichž věří, že Hezbollah sídlí.

Izraelská hrozba by se neměla brát na lehkou váhu. Zprávy z tohoto regionu z posledního roku odhalily skrytou kampaň Izraele vedenou v partnerství s jejich bývalým nepřítelem Saúdskou Arábií na vytlačení íránského vlivu z tohoto regionu včetně nepřímých hrozeb vojenskou silou.

Proslulý se stal loňský pokus Saúdské Arábie přinutit libanonského ministerského předsedu Haririho k rezignaci, kdy pak zažili, že svou rezignaci po návratu do Bejrútu odložil.

Izraelský šéf vlády Benjamin Netanyahu plánuje příští týden návštěvu Bílého domu, i když jeho administrativa zase zabředla do skandálu a policejní síly této země doporučují, aby byl obžalován.

* * *

Libanonský prezident Michel Aoun v reakci na Grahamovy komentáře odsoudil opakované porušování libanonské suverenity izraelským režimem, kdy řekl, že Bejrút je připraven bránit se jakýmkoliv izraelským hrozbám nebo násilí. „Libanon touží udržovat stabilitu a klid v Jižním Libanonu, je ale zrovna tak připraven bránit se, pokud Izrael provede nějaký útok,“ řekl v pondělí v Bejrútu Aoun na schůzce s náměstkem generálního tajemníka OSN Jean-Pierre Lacroixem.

Mezitím Hezbollah, který pomohl Libanonské armádě ubránit tuto zemi při dvou krvavých izraelských válkách v letech 2000 a 2006, slíbil, že bude bránit práva své vlasti na průzkum ložisek ropy a plynu ve východním Středomoří u jeho hranic proti jakékoliv nové Izraelské agresi, co to má znemožnit.

Zdroj: zerohedge.com

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor