Ústřední zpravodajská služba (CIA) USA zasahovala do voleb v různých zemích od okamžiku jejího založení, píše list The New York Times s odkazem na bývalé zaměstnance správy a americké experty. Zvláštní prokurátor USA Robert Mueller vznesl v pátek obžalobu proti 13 ruským občanům a třem společnostem z Ruska podle novely „spiknutí proti USA" a „podvod," praví se v obžalobě.
Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.SouhlasímNesouhlasímOchrana osobních údajů
[quote align="center" color="#999999"]
„Zeptáte-li se příslušníka zpravodajské služby, porušovali-li Rusové pravidla nebo dělali něco neobvyklého, odpověď zní: ne, vůbec ne," řekl listu Steven Hall, který odešel do výslužby v roce 2015 po 30 letech služby v CIA.[/quote]
Zdůraznil, že USA vždy podnikaly zásahy do voleb, a vyslovil naději, že v tom budou i nadále pokračovat.
„Dělali jsme podobné věci od založení CIA v roce 1947… Používali jsme plakáty, pamflety, bannery, rozesílali jsme reklamní informační příspěvky, atd. Dávali jsme falešné zprávy do zahraničních novin," prohlásil Loch Johnson, který zahájil práci v Senátu v sedmdesátých letech vyšetřováním činnosti CIA.
V článku se dál píše, že díky CIA svrhly USA v padesátých letech zvolené lídry v Íránu a Guatemale, a v šedesátých podpořily státní převraty v řadě dalších zemí. CIA také zorganizovala politické vraždy a podpořila protikomunistické vlády v Latinské Americe, Africe a Asii.
Dov Levin z Carnegie-Mellonovy univerzity napočítal 81 případů amerického zásahu do voleb. List píše, že USA zasáhly do ruských voleb v roce 1996, protože se obávaly, že vůdce KPRF Gennadij Zjuganov zvítězí nad Borisem Jelcinem.