Během holocaustu existovaly i židovští pachatelé, uvedl Morawiecký: Izrael je pobouřen
18. února 2018 Redakce AC24 Ze světa 4048 0
thumbnail
Diplomatická roztržka mezi Izraelem a Polskem o kontroverzním zákonu, který zavádí trestní odpovědnost za výroky obviňující Poláků za jejich údajnou spoluúčast na nacistických zločinech se opět rozpoutala během mnichovské bezpečnostní konferenci. Informovala o tom v neděli agentura DPA. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že vyjádření jeho polského kolegy Mateusza Morawieckého, že během holokaustu existovaly i „židovští pachatelé“, jsou „pobuřující“.

„Problém je v neschopnosti pochopení historie, jakož i nedostatečná citlivost k tragédii našeho lidu,“ napsal Netanjahu v sobotu na Twitter s tím, že s Morawieckim chce mluvit co nejdříve. Morawieckého se novinář v sobotu zeptal, jestli by ho Polsko považovalo za zločince, pokud zveřejní, že jeho židovskou rodinu zradili nacistické tajné policii Gestapo jejich polští sousedé.

„Samozřejmě, že by to nebylo trestné, pokud byste tam uvedli, že to byli polští pachatelé, židovští pachatelé, ruští pachatelé či Ukrajinci, ne pouze němečtí pachatelé,“ odpověděl na otázku polský premiér. Morawieckého vyjádření odsoudil i Světový židovský kongres. Jeho prezident Ronald S. Lauder reagoval, že jde o „absurdní a útočné“ vyjádření a požaduje, aby to Polsko okamžitě odvolalo a omluvilo se.

Novelu zákona o Ústavu paměti národa (IPN), která trestá připisování odpovědnosti za holokaust Polákům, schválil Senát 1. února. Polský prezident Andrzej Duda novelu zákona podepsal 6. února. Předmětná novela však vyvolala diplomatickou roztržku mezi Polskem a Izraelem. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ji přirovnal k pokusům o přepisování dějin.

Balík změn v zákoně o IPN stanovuje tři roky vězení za používání slovního spojení „polské tábory smrti“ a další termíny, které lze interpretovat jako pokus připisovat Polákům spoluvinu za zločiny nacistického Německa včetně genocidy evropských Židů.

Zdroj: reuters.com

 
 
Loading...
loading...
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor