Přelomový zákon v Nizozemsku. Každý dospělý občan bude po smrti automaticky dárcem orgánů. Jak je to v ČR?
14. února 2018 Redakce AC24 Ze světa 3003 0
thumbnail
Nizozemští senátoři schválili nový zákon, podle kterého je každý potenciálním dárcem orgánů, pokud neoznámí, že chce být z tohoto systému vyloučen. Nový zákon prošel v úterý těsně v hlasování v horní komoře nizozemského parlamentu. Dolní komora parlamentu země zákon schválila loni pouze většinou jednoho hlasu.
 

Navrhovatelka nového zákona, poslankyně Pia Dijkstraová uvedla, že na základě nového systému, který je podobný legislativě o dárcovství orgánů v Belgii a Španělsku.

Každá osoba ve věku nad 18 let, která ještě není registrována jako dárce, dostane dopis s dotazem, zda chce po smrti darovat orgány. Ti, kteří na list neodpoví, budou považováni za dárců orgánů, avšak kdykoliv to budou moci změnit.

Jak je to v ČR?

V ČR se automaticky předpokládá souhlas s darováním orgánů. Darování zabránit pozůstalí nemohou, není k tomu třeba sepisovat žádný dokument.

Lze mu zabránit buď tak, že se přihlásíte do Národního registru osob nesouhlasících s posmrtných odběrem tkání a orgánů, jehož zřizovatelem je ministerstvo zdravotnictví, nebo vyslovíte nesouhlas ve zdravotnickém zařízení před ošetřujícím lékařem a svědkem.

Není tedy třeba písemně vyslovovat souhlas, s Vaším souhlasem se automaticky počítá.

Zdroj: nltimes.nl

sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor