Lavrov: Rusko nemůže zakázat USA dodávky zbraní na Ukrajinu, ale…
13. února 2018 Redakce AC24 Ze světa 6287 0
thumbnail
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl na TV Rusko-1, že Evropa "neveřejně" protestuje proti dodávce amerických smrtících zbraní Kyjevu. Evropa "tiše a neveřejně" protestuje proti dodávce amerických smrtících zbraní Ukrajině. Rusko z dodávek zbraní vyvodí závěry," komentoval Sergej Lavrov rozhodnutí Washingtonu dodat Kyjevu "pokročilé obranné zbraně", včetně protitankových raketových systémů Javelin.
 

"Nemůžeme Američanům zakázat, aby něco dodávali, ale jistě z toho vyvodíme závěry. Zástupci Doněcka a Luhanska to s obavami sledují. Myslím, že i to musíme mít na paměti," řekl v televizi Rusko-1.

Sergej Lavrov poznamenal, že země EU nechtějí pomáhat Spojeným státům ve vyzbrojování Ukrajiny. "Evropa nemluví, ale tiše a neveřejně to odmítá. Podle našich údajů v rozhovorech se Spojenými státy vyjadřují nesouhlas k naléhání Washingtonu, aby se Evropa připojila k těmto dodávkám zbraní," pokračoval ruský ministr zahraničí.

"Spojené státy se rozhodly poskytnout Ukrajině pro zvýšení obranných schopností systémy Javelin. Souvisí to s naším úsilím pomoci Ukrajině vybudovat dlouhodobě obrannou kapacitu, bránit její svrchovanost a územní celistvost a odvrátit další agresi," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Heather Nauertová. [quote align="center" color="#999999"]

FGM-148 Javelin je přenosný protitankový raketový komplet středního dosahu s pasivním samonaváděcím zařízením typu „vystřel a zapomeň“ (Fire and forget) odpalovaný z ramene či vozidel. Střela se dá použít jako protitanková, dokonce je účinná i proti vrtulníkům.

Naopak se nedá využít k ničení budov, jelikož je naváděna teplem, tzn. že může najít nejslabší místo v pancéřování obrněných vozidel. Účinný dostřel: minimální 65 m, maximální 2500 m.[/quote]

Lavrov dále poznamenal, že „Spojené státy se snaží získat pomoc od těch zemí, kde jsou silné rusofobní tendence, jde o pobaltské sousedy Ruska a také o Polsko“.

„Ale velké, solidní evropské země chápou nebezpečí takových akcí a snaží se rozumně dohodnout se svými sousedy. Přesto Američané spolu s Kanaďany již tyto dodávky realizují. A to je politováníhodné," zdůraznil ruský diplomat.

Zdroj: kp.com, pz.cz

sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor