Automatická meziplanetární stanice NASA New Horizons vyfotografovala vesmír ze vzdálenosti 6,12 miliard kilometrů od Země. Takže byl překonat rekord Voyager-1, který udělal snímek vesmíru z dálky 6,05 miliardy kilometrů od naší planety.
Informuje o tom web Phys.org. New Horizons dokázal zachytit několik objektů Kuiperova pásu — oblast Sluneční soustavy, která je za oběžnou dráhou Neptunu ve vzdálenosti 55 astronomických jednotek (jedna astronomická jednotka se rovná vzdálenosti od Slunce k Zemi).
Pás se skládá z malých těles, skládajících se z ledu, metanu a čpavku, stejně jako planety trpaslíků, mezi něž patří Pluto.
Fotoaparát Long Range Reconnaissance Imager (LORRI) vyfotografoval 2012 HZ84 a 2012 HE85. Obrázky jsou v konvenčních barvách.
Očekává se, že v roce 2019 New Horizons dosáhne planetoidu 2014 MU69 ve vzdálenosti 1,6 miliardy kilometrů od Pluto v pásmu Kuiper. Mise New Horizons by měla být dokončena v polovině roku 2020.
New Horizons je projektem NASA. Náklady na jeho realizaci přesahují 600 milionů dolarů. Zařízení bylo vypuštěno do vesmíru 19. ledna 2006 z kosmodromu Cape Canaveral pomocí rakety Atlas V. Hlavním úkolem New Horizons bylo zkoumání Pluta a jeho společníka Charonu.
Zdroj: phys.org