Memorandum FISA bylo jen „první fází“, teď ve „fázi dva“ přijde útok na ministerstvo zahraničí
10. února 2018 Redakce AC24 Ze světa 5458 0
thumbnail
Devin Nunes (R-CA) řekl, že to vyšetřování vedoucí ke čtyřstránkovému Memorandu FISA zveřejněnému v pátek bylo jen „fází jedna“ a že Zpravodajská komise Sněmovny je právě uprostřed vyšetřování ministerstva zahraničí kvůli zapojení do zneužívání odposlechů. „Jsme uprostřed toho, co bych nazval fáze dva našeho vyšetřování, do něhož patří další ministerstva, zvláště ministerstvo zahraničí a určitá zapojení, do kterých se zapletli,“ řekl Nunes.

„Toto vyšetřování probíhá a my pokračujeme v práci, abychom našli odpovědi a položili ty správné otázky, jimiž bychom se dostali na kloub tomu, co mělo ministerstvo zahraničí přesně za lubem, když spustilo ruské vyšetřování.“

Ač není jasné, jakou roli sehrálo ministerstvo zahraničí při zneužívání odposlechů, tak Byron York z Washinton Examiner minulý měsíc uvedl, že podle knihy Spiknutí: Tajné schůzky, špinavé peníze a to, jak Rusko pomohlo Donaldu Trumpovi k vítězství napsané korespondentem The Guardian Luke Hardingem, která vyšla v listopadu, měl bývalý špión MI6 Christopher Steele „v Obamově ministerstvu zahraničí výborné konexe.“

Harding uvádí, že Steel si svou prací při vyšetřování korupce Světového poháru ve fotbale vysloužil důvěru jak FBI, tak ministerstva zahraničí:

Ta epizoda s fotbalem posílila Steelovu reputaci uvnitř americké zpravodajské komunity a FBI. Byl to spřízněný Brit s dobrými konexemi, který rozuměl ruské špionáži a jejich podzemním trikům. Steela považovali za věrohodného. Steel mezi lety 2014 a 2016 sepsal přes sto zpráv o Rusku a Ukrajině. Ty byly sepsány pro soukromou klientelu, ale široce je sdílelo i ministerstvo zahraničí a posílalo je ministru zahraničí Johnu Kerrymu a náměstkyni ministra zahraničí Victorii Nuland, která měla na starosti americké reakce na Ukrajinskou krizi. Mnoho Steelových tajných zdrojů bylo stejných zdrojů, které pak přinášely informace o Trumpovi. Jeden bývalý vyslanec ministerstva zahraničí z dob Obamovy administrativy řekl, že četl tucty Steelových zpráv o Rusku. Tento vyslanec řekl, že Steel byl o Rusku „stejně dobrý jako CIA nebo kdokoliv takový.“ Steelova profesionální reputace uvnitř amerických agentur se měla stát důležitou, když objevil znepokojivý materiál a zase tím odpálil rozbušku.

Kromě té neblaze proslulé 35 stránkové Steelovy složky „Trump-Rusko“ sestavil Steel pro opoziční výzkumnou firmu Fussion GPS (zprávu, kterou zčásti zaplatila Hillary Clinton a Demokratický národní výbor), kdy vyšetřovatelé Kongresu podle The Examiner pátrají, zda Steel nesestavoval i jiné zprávy o Trumpovi a zvláště jestli si ty další zprávy našly cestu na ministerstvo zahraničí.

Hledají, zda si tyto zprávy našly cestu do ministerstva zahraničí. Rovněž se snaží zjistit, co jednotliví činitelé ministerstva zahraničí v souvislosti se Steelem dělali, a zda docházelo mezi ministerstvem zahraničí a FBI nebo ministerstvem spravedlnosti ohledně proti-Trumpovských materiálů k nějakým kontaktům.

Bude zajímavé, až uvidíme, jak ministerstvo zahraničí a zvláště ministr zahraničí Rex Tillerson na „fázi dvě“ zareaguje.

Na celé interview s Nunesem se podívejte zde:

Zdroj: zerohedge.com

 

 

 

Loading...
loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor