USA s Francií uvažují o nové vojenské akci proti syrské vládě, uvedl diplomatický zdroj
10. února 2018 Redakce AC24 Ze světa 8384 0
thumbnail
Francie je podle diplomatických zdrojů natěšená, že podpoří nové vojenské útoky proti pozicím syrské vlády. Administrativa USA je podle diplomatického zdroje blízkého syrské opozici „natěšená, že v Sýrii proti Rusku zaujme tvrdší linii,“ jak tento zdroj ve čtvrtek uvedl pro Oko Středního východu (MEE).

 

 

Tento čerstvý postoj přichází poté, co síly USA vedené koalice v syrské provincii Deir ez-Zor ve středu provedly nálet na provládní síly provádějící operace proti ISIS a tzv. Syrským demokratickým silám.

Americký činitel řekl, že tímto útokem zabili přes 100 provládních vojáků.

Syrská vláda tento smrtonosný útok odsoudila jako „válečný zločin“, kdy Washington obvinila, že zneužívá „záminku boje proti terorismu, aby si zřídil nelegitimní základny na syrském území.“

USA vedená koalice vede od září 2014 nálety proti tomu, o čem povídá jako o cílech Daesh v Sýrii, aniž by k tomu měla autorizaci vlády v Damašku nebo mandát OSN. Tato vojenská aliance byla opakovaně obviňována z útoků a zabíjení civilistů. Rovněž v podstatě nijak není schopna plnit svůj deklarovaný cíl zničit Daesh.

Damašek teď, když je boj proti Daesh v podstatě za námi, při několika příležitostech americká vojska v Sýrii vyzval k odchodu.

Syrské vládě se s podporou ruského leteckého krytí daří kousek po kousku teroristy vytlačovat. Tato arabská země vyhnala Daesh z jeho poslední bašty už v listopadu.

Podle těchto zdrojů by měla být tato plánovaná americko-francouzská akce v Sýrii provedena pod záminkou reakce na probíhající používání chemických zbraní, z něhož Bílý dům obviňuje syrskou vládu.

Tento zdroj řekl, že „rétorika USA se mění,“ a že administrativa zvažuje něco podobného svému útoku křižujícími střelami na letiště v Idlibu loni v dubnu.

4. dubna 2017 zemřelo v Khan Shaykhun v provincii Idlib při útoku sarinem přes 80 lidí.

Spojené státy a militanti operující v této oblasti z tohoto smrtonosného incidentu obvinily syrskou vládu. Sýrie s Ruskem však tato tvrzení zavrhly s tvrzením, že šlo o pozemní detonace zbraní militantů.

Damašek argumentuje, že nemá žádný důvod uchylovat se k chemickým zbraním, když mají jeho vojska v bojích proti teroristům převahu.

Syrská vláda se svých zásob chemických zbraní vzdala v roce 2014 při společné misi vedené OSN a Organizací za zákaz chemických zbraní (OPCS), která na zničení této výzbroje dohlížela. Tuto dohodu vyjednaly Rusko a Spojené státy.

Vedoucí američtí činitelé minulý týden varovali, že administrativa je opět připravena přistoupit proti syrským vládním silám k vojenským akcím, pokud to bude nutné, aby je odradila od toho, co nazývají použití chemických zbraní.

Zdroje blízké opozici řekly, že francouzský prezident Emmanuel Macron se těší, že vojska USA při jakémkoliv novém cíleném útoku podpoří.

Francouzský diplomatický zdroj po dotazu MEE, zda Paříž vylučuje vojenskou akci na podporu amerických vojenských akcí proti pozicím syrské vlády, řekl: „Žádný další komentář.“

Francouzský akademik a expert na Sýrii Thomas Pierret MEE řekl, že „rozhodne-li se americký prezident Donald Trump, že bude jednat, tak se Francie přidá.“

Americké centrální velitelství řeklo: „My z bezpečnostních důvodů neoznamujeme budoucí vojenské plány na operace.“

Zdroj: presstv.com

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor