Rusko USA obviňuje, že se snaží Sýrii ukrást ropu, ne porazit ISIS
10. února 2018 Redakce AC24 Ze světa 4620 0
thumbnail
Rusko odsoudilo přítomnost Spojených států v Sýrii jako ilegální a obvinilo je ze snahy uchvátit ropu této země. Ruské ministerstvo obrany ve čtvrtek uvedlo, že provládní syrské milice zrovna prováděly průzkumné operace u bývalé ropné rafinerie Al-Isba v provincii Deir ez-Zor, když je přepadlo letectvo USA vedené koalice.

 

 

Dodali, že útok na tyto provládní síly dokazuje, že skutečným cílem Washingtonu je uchvátit „ekonomické statky“, nikoliv boj s terorismem.

Ministerstvo obrany referovalo o tomto incidentu, který se odehrál v úterý v provincii Deir Ez-Zor, kdy jednota syrské milice postupovala proti „spící buňce“ Islámského státu. Operaci podnítil nárůst dělostřeleckých přepadů pozic sil syrské vlády v této oblasti v posledních několika dnech, což se připisovalo skryté aktivitě teroristů IS, uvedlo v úterý ministerstvo.

Jednotka provládní milice prováděla 7. února u bývalého závodu na zpracování ropy Al-Isba průzkumné pátrání. V tomto prostoru „se milice dostala pod překvapivý přepad minomety a salvovými raketomety v kombinaci s útokem vrtulníků USA vedené „mezinárodní koalice.“

V důsledku toho došlo ze zranění 25 členů této provládní jednotky. Původní mediální zprávy citující nejmenované americké činitele povídaly o asi 100 zabitých syrských vojácích, kteří zemřeli při útoku koaličních sil.

Americké ústřední velitelství předtím tento útok na syrskou milici prohlásilo za „sebeobranu“, kdy tvrdí, že tato vojska údajně zahájila „nevyprovokovaný útok na ústředí dobře zařízených Syrských demokratických sil.“

Avšak americká verze událostí vyvolává „spoustu otázek,“ řekla ve čtvrtek mluvčí ruského ministerstva zahraničí.

Ruská vojska po tomto incidentu mluvila zavedenými komunikačními kanály s koalicí, kdy ta tvrdila, že Al-Isba je pod kontrolou DSF a vojsk USA. Bezprostřední příčinou incidentu byla podle ruského ministerstva obrany skutečnost, že jednotka této milice jednala sama bez předchozí konzultace s ruskými poradci.

Tento případ ale odhaluje širší problém, neboť podle ministerstva obrany tento koaliční útok „zase dokazuje, že skutečným cílem pokračující ilegální přítomnosti amerických sil v Sýrii už není žádný boj proti ISIS, nýbrž uchvácení kontroly nad ekonomickými zdroji výlučně patřícími Syrské arabské republice.

Damašek tento útok odsoudil jako „válečný zločin“ a „zločin proti lidskosti“, hlásí SANA, kdy cituje z dopisu poslaného ministerstvem zahraničí do OSN. USA vedená koalice je ilegální a třeba ji zcela rozpustit, zdůrazňuje toto ministerstvo.

„Žádáme, aby mezinárodní komunita tento masakr odsoudila a tuto koalici za to činila odpovědnou,“ sdělilo ministerstvo s dodatkem, že to není poprvé, kdy USA vedená koalice zaútočila na syrské vládní síly.

Syrská vláda opakovaně přítomnost USA vedené koalice na své půdě odsuzovala, kdy to prohlašovala za akt otevřené agrese a porušení suverenity této země.

Damašek rovněž na OSN naléhal, aby na USA tlačila, aby odešly, zvláště po úspěšné porážce hlavních sil IS. Avšak USA říkají, že si mohou v Sýrii zůstat navždy, aby bojovaly s tím, co popisují jako íránský vliv a zabezpečily pro tuto zemi „po-Assadovské vedení“.

Nedávný vývoj ukazuje, že USA se asi v podstatě chystají na úplné rozkouskování Sýrie, varoval ve středu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

„Je velice pravděpodobné, že Američané nastoupili kurz rozdělení této země. Nám však dávali své ujištění, že jediným cílem jejich přítomnosti v Sýrii – bez pozvání legitimní vládou – je porážka teroristů Islámského státu,“ konstatoval Lavrov.

„Teď už nám ale říkají, že zachovají svou přítomnost, dokud nebudou mít jistotu, že se rozběhl stabilní proces politického urovnání v Sýrii, který povede k výměně režimu.“

Zdroj: rt.com

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor