Bývalý britský voják, který bojoval proti Islámskému státu, obviněn na základě protiteroristických zákonů
9. února 2018 Redakce AC24 Ze světa 3042 0
thumbnail
Bývalý britský voják, který odcestoval do Sýrie, aby tu bojoval proti teroristům Islámského státu, byl obviněn z trestných činů terorismu. James Matthews, 43, dostal předvolání k Westminsterskému magistrátnímu soudu, kde bude v prvním případě svého druhu v Británii obviněn z návštěvy „místa využívaného k výcviku teroristů.“

 

 

Tento Brit se přidal v roce 2015 ke kurdskými bojovým silám YPG, o kterých se široce věří, že vytlačily Islámský stát, a vystupoval v dokumentu na Channel 4 Britové bojující proti ISIS.

Sloužil ve třech bojových taženích této miliční skupiny, kdy se zaměřoval na odminování a nástražná zařízení, řekly kurdské síly The Telegraph. Podle tohoto listu sloužil řadu let v Britské armádě a v 90. letech byl nasazen v Bosně.

Mluvčí Metropolitní policie řekl, že pan Matthews má předvolání, aby se objevil u soudu 14. února, s dodatkem:

„James Matthews, britský státní příslušník je předvolán na 14. února k Westminsterskému magistrátnímu soudu, aby byl formálně obviněn podle paragrafu 8 Zákona o terorismu 2006 z účasti na místech v Iráku a v Sýrii, kde byly poskytovány instrukce nebo výcvik za účelem zapojit se do páchání nebo přípravy terorismu v období před 15. únorem 2016.

Jiné články o přístupu Británie k bojovníkům vracejícím se z válek v Iráku a Sýrii:

Britští džihádisté podezřelí z boje v řadách Islámského státu by mohli dostávat nabídky pomoci při hledání práce a privilegovaný přístup k sociálnímu bydlení.

Ač úřady přistupují k útokům na pana Matthewse, panuje přesvědčení, že asi polovina z těch Britů, kteří odešli do válečné zóny, aby bojovali v řadách teroristů Islámského státu, je teď už zpátky v zemi a žijí si nerušeně mezi ostatními lidmi.

Loni v říjnu odhadovalo Soufan Center, že nejméně 425 britských teroristů se z Islámského státu už vrátilo do Británie, přičemž mnozí úplně „zmizeli“ z dohledu bezpečnostních služeb. Tento měsíc vedoucí vládní poradce řekl, že úřady dobrovolníky Islámského státu nepronásledují, protože si myslí, že by se měli spíše re-integrovat, než aby byli trestáni.

Tento Max Hill QC, který slouží jako nezávislý vládní revizor nad teroristickou legislativou, rovněž přiznal, že zpět do Británie se vrátilo asi 400 bojovníků.

Zdroj: breitbart.com

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor