Když USA hackují systémy a vměšující se do voleb a politiky, tak je to dobře, na rozdíl od stejných činností Číny a Ruska, říká bývalý americký ministr obrany
31. ledna 2018 Redakce AC24 Ze světa 4384 0
thumbnail
Bývalý šéf Pentagonu Ashton Carter tvrdil, že americké kybernetické operace a vměšování do voleb nelze klást na roveň aktivitám Číny a Ruska. Carter v pátek v Davosu na Světovém ekonomickém fóru promlouval k debatnímu panelu věnovanému stavu kybernetického válčení.
 

Strašidlo údajného ruského vměšování do amerických voleb 2016 strašilo i během této akce, kdy pomocná role jako kybernetického postrachu byla přisouzena také Číně, údajnému zloději přísně tajných amerických vojenských technologií, a Severní Koreji, údajnému pachateli hacknutí Sony v roce 2014 stejně jako loňské epidemie ransomwaru WannaCry. Tento panel debatoval o tom, jak by na takové útoky měly USA a Západ obecně reagovat, ale nezmiňovat se přitom o roli, jakou hrají USA při přinášení situace kybernetické války do stavu věcí, jaký je teď.

Jendou pozoruhodnou výjimkou se stalo ale vystoupení Cartera, ministra obrany v posledních dvou letech prezidentování Baracka Obamy, který se pokoušel vysvětlit, jak se akce Američanů liší od stejných akcí Číny a Ruska. „My na Internetu provádíme špionáž. A i když jde špionáž proti nám, tak si nestěžuji. I když mě to netěší, protože nejsem rád, když nám někdo krade naše tajemství. Něco ale kladu do jiné kategorie. Skryté akce… to není špionáž. Ty účinkují tak, že ubližují,“ řekl.

Takže když Čína ukradla výkresy F-35, tak to Ameriku poškodilo; když USA špehovaly německé a brazilské společnosti, aby získaly konkurenční výhody na trhu, tak to nic není? Zní to pochopitelně, že? To ale není všechno, protože když se USA vměšují do cizích voleb, tak to podle Cartera není to samé, jako když se někdo vměšuje do voleb amerických.

Takže upřímně, tajné dodávky amerických zbraní syrskými protivládním skupinám, pokusy vytvořit kubánskou verzi Twitteru k podněcování disentu v této ostrovní zemi nebo ohlášené hacknutí íránských zařízení pro obohacování uranu za účelem zničení centrifug – údajně nejlépe známý případ státem vedeného aktu kybernetického válčení proti jinému státu, to vše spadá do stejné hodné kategorie. Ale na tomto panelu nepadl žádný válečný plán pro tyto země.

V tom je samozřejmě ještě spousta dalších věcí, které na tom panelu opomněli zmínit. Např. praktiky amerického zpravodajství při shromažďování vytěžitelného materiálu. Třeba ten útok WannaCry byl založen na uniklém nástroji vyvinutém NSA, nikoliv vytvořeném super-tajnou jednotkou kybernetického válčení Severní Koreje. Nebo skutečnost, že americká veřejnost je často nucena k důvěře své vládě, když ta prstem ukáže na jinou zemi a řekl: ‚To udělali oni.‘ Což je znepokojivé, vezmeme-li v úvahu, jaká se za nimi táhne historie falešných tvrzení, a skutečnost, že američtí experti na kybernetické válčení vědí jak podvrhnout falešný „digitální otisk prstu“, aby útok vypadal, jako kdyby přišel z Ruska nebo z Číny. Nebo uvážíme-li zprávy, že Obamova administrativa nařídila nastražit „digitální bomby“, které budou nachystány vyřadit Rusku kriticky důležité infrastruktury, pokud se Washingtonu zachce.

Nese to s sebou ale i něco nechtěně dobrého – novou pěkně zábavnou konspirační teorii vyslovenou (nejspíš omylem) moderátorem Edwardem Felsenthalem, šéfredaktorem Mazinu Time. Ten si vzpomněl na falešný poplach na Havaji před útokem balistickou střelou, kdy řekl: „A co kdyby to bylo hacknutí? Počítám, že do jisté míry s určitostí nevíme, co to bylo.“

Zdroj: rt.com

sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor